Павло Ковтонюк: Даним не можна довіряти, бо зменшили тестування

Стало менше випадків COVID. Святкуємо чи шукаємо приховану зраду?

У фейсбуці зустрічаються пости двох типів.

Перший — святкування перемоги. Часом обережне. А на деяких сторінках і розірвали навіть два і більше баянів. Вийшли на плато, подіяв карантин, пішло зниження ну і так далі.

Другий — даним не можна довіряти, бо зменшили тестування. Є скріношоти з кількістю випадків і кількістю тестів — ніби тестів менше, випадків менше. Ті, що святкують, відповідають, що тиждень до тижня кількість тестів сильно не змінилася. Ну і далі в коментах іде плідна і вихована наукова дискусія.

Ось що я думаю з цього приводу.

Кількість тестів справді сильно не змінилася. Не варто шукати там зради. Зрада там відбувался ще влітку, коли систему тестування не посилювали перед зимовою хвилею. Але перемоги у тестуванні теж не варто шукати.

Справа в тому, що система тестування+відстеження контактів зараз на пандемію ніяк не впливає. Вона поза грою. Щоб вона впливала, нам треба проводити в шість разів більше тестів. Якби ми проводили 250 000 тестів на добу, тоді би система контролювала поширення. І можна було би сперечатися, чи зменшення випадків стало наслідком зменшення тестів. А на сьогоднішній рівень тестування існує лише для виявлення ковід з різною метою — діагностувати хворого в лікарні, вийти з лікарняного, дізнатися чому я не відчуваю запах французького сиру — але тільки не для контролю над поширенням.

Але зменшення випадків також не повинно вводити вас в оману. Це ще не стала тенденція. Мені хочеться сказати «дай бог щоб це була стала тенденція», але я не скажу. Бо, крім волі Бога незалежно з якого віросповідання, інших епідеміологічних причин для такої сталої тенденції я поки що не бачу.

Найбільш імовірно, це невелике тимчасове відхилення.

Можливо, через карантин вихідного дня. А можливо і ні.

Ми цього уже не дізнаємося, бо карантину вже нема, а уже цього тижня рівень захворюваності вирівняється і далі знову піде вгору.

Добавить комментарий