Сергій Іванов: просто взяти і все закрити — це, звісно, найпростіший шлях

Кілька днів тому я вже писав про моразми локдауну по-українськи. Допис підтримало багато людей, відбулася дуже активна дискусія, а трохи згодом уряд трохи лібералізував обмеження та заборони.

Збіг чи ні, але завжди приємно, коли голос розуму перемагає.

Також в коментарях та приватних повідомленнях я прочитав багато думок щодо локдауну загалом та в його конкретних сферах.

Сьогодні я хочу подискутувати з вами про закриття господарських магазинів у контексті світової практики.

Звісно, що певних обмежень не уникнути, але давайте подивимось на факти.

В США — 211 тисяч нових діагностованих випадків за останню добу, у Великій Британії — 58 тисяч, у Німеччині — 11 тисяч. Це значно більше, ніж діагностовано в Україні (5334).

В усіх перелічених країнах магазини з товарами першої необхідності працюють, проте в Україні з 8 січня закриють більшість магазинів та торгових центрів.

Згідно даних профільного ресурсу diyinternational.com, під час другої хвилі пандемії магазини товарів для дому в більшості європейських країн залишаються відкритими.

З обмеженнями, але працюють Саstorama, OBI, Leroy Merlin. Зокрема, в Німеччині магазини DIY належать до числа підприємств, робота яких дозволена.

У сусідній Польщі всі магазини DIY відкриті, закриті лише магазини в торгових центрах.

У Сполучених Штатах торгові мережі Homе Depot та Lowe’s офіційно визнані об‘єктами, що реалізують товари першої необхідності та працюють з обмеженням відвідувачів.

Також відчинені Walmart та IKEA. Уряди іноземних країн вживають заходи для стабілізації економіки, підтримки бізнесу.

В середині 2020 року ЄС виділив понад €1,8 трлн на 7 років на підтримку галузей економіки, які страждають через карантинні обмеження, і ця сума постійно збільшується.

Але це ЄС.

А яким чином, з яких резервів наш уряд компенсуватиме витрати великим компаніям, якщо навіть сума компенсацій для ФОПів (3,6 млрд грн, звернулося 480 тис осіб) була для нього дуже значною.

Де уряд планує брати кошти на компенсацію великим компаніям, коли ті почнуть звертаться, наразі не зрозуміло.

Та й хто в такому випадку напбуде наповнювати держбюджет?

І тут не варто забувати про досвід першої хвилі пандемії, коли завдяки співпраці держави та приватних компаній вдалося забезпечити медзаклади та споживачів засобами захисту, медикаментами, медичним обладнанням, медикаментами.

Хто цим займатиметься зараз?

Ми всі чули прогнози економістів про те, що ця пандемія може спровокувати в Україні найглибшу рецесією за останнє десятиріччя, внаслідок якої мільйони людей опиняться на межі виживання. Введення тотального локдауну тільки пришвидшить цей процес. Зокрема, закриття DIY-мереж залишить без засобів для існування не лише десятки тисяч співробітників Епіцентру, Leroy Merlin, Нової Лінії та інших, а й десятки тисяч пов’язаних з ними підприємців, які працюють в сфері будівництва.

І так — майже у кожній сфері.

Просто взяти і все закрити — це, звісно, найпростіший шлях.

Набагато складніше знайти вихід, який дозволить бізнесу вижити та допомогти державі.

Тож може годі шукати прості шляхи?

Добавить комментарий