Saturday, February 27, 2021
блоги
27.01.2021

Павло Кухта: якщо жорстко зафіксувати дату індексації, в якийсь момент уряд просто не зможе цю вимогу виконати

Павло Кухта

Два цікаві законопроекти соціальної тематики, затверджені сьогодні Кабміном.

Перший змінює систему показників, за якими розраховуються соціальні виплати, різноманітні штрафи та адміністративні збори. Зараз більшість цих речей прив’язана до т.зв. “прожиткового мінімуму” – який давно вже ніякому реалістичному мінімуму для виживання не відповідає і перетворився на суто умовний показник. Тепер його пропонується залишити лише для підрахунку мінімальних зарплат і пенсій, плюс деяких великих державних допомог.

Для всього іншого вводяться три базові величини для розрахунку: соціальних виплат, грошових платежів та стягнень, адміністративних сборів.

Всі ці речі тепер розраховуватимуться від відповідних базових величин.

Крок цілком логічний – “прожитковий мінімум” вже давно не відповідає реаліям життя. За багато років до нього прив’язали все підряд, аж до розміру плати за витяг з кадастру чи видачу паспорта. Впорядкування всіх цих показників поверне більш-менш струнку логіку в систему розрахунків людини з державою і зробить розміри цих розрахунків більш контрольованими.

Другий законопроект – зміни до пенсійного законодавства. Здебільшого він стосується пенсій для військових і зближення їх з загальною системою пенсій. Але є й поправки до загальнообов’язкового пенсійного законодавства, які привертають увагу.

Це – жорстка фіксація дати індексації пенсій на 1 березня, без можливості для Кабміну змінювати дату. Це не зовсім слушна ідея, від якої краще відмовитися – поясню чому.

Коли в 2017 ми займалися пенсійною реформою, в закон була свідомо вписана обов’язкова щорічна індексація пенсій, без права для Кабміну її не проводити. Була обрана нелегка з точки зору навантаження на бюджет формула індексації – 50% від темпів росту середньої зарплати плюс 50% від інфляції. Це фінансово важко для бюджету, але дає максимально можливий захист для пенсіонера від знецінення пенсії. Водночас, щоб дати уряду можливість управляти фінансовими ризиками та навантаженням на бюджет, закон дає можливість обирати дату індексації протягом року.

Власне, у 2020 році індексація була в травні, в березні (найбільш звичний місяць для індексації) її зробити не змогли.

Якщо ж жорстко зафіксувати дату індексації на 1 березня, цілком можливо, що в якийсь момент уряд просто не зможе цю вимогу виконати. Тоді почнеться застосування типових для наших реалій інструментів балансування бюджету – зупинки норм пенсійного законодавства законом про державний бюджет.

Їми можна взагалі призупинити індексацію – і цим підірвати гарантії для пенсіонерів та їхню і так слабку довіру до державних пенсій. Щоб цього не сталося, краще залишити уряду можливість вибирати дату індексації пенсій протягом року.

Теги: блоги