У розслідуванні справи вбивства Шеремета поліція розповіла не все, а частину — спотворила

Кореспондентка «Бабеля» Оксана Коваленко ознайомилася з матеріалами справи щодо убивства журналіста Павла Шеремета і повними розшифровками розмов, які звучали на брифінгу. Виявилося, що низку заяв поліція вирвала з контексту і неправильно трактувала. Також важливо, що жодна з розмов відношення до справи Шеремета не мала. Йдеться у повідомленні:

«На пресконференції правоохоронці заявили, що у справі Шеремета є пʼять підозрюваних. Крім Дугарь, Кузьменко і Антоненка, йшлося про члена «Правого сектора», бійця 95-ї бригади Влада Грищенка і його дружину — Інну. Підозру двом останнім у справі Шеремета слідство так і не оголосило. Пара проходила у справі про замах на бізнесмена в Косові. На основі цього епізоду поліціяфактично вибудувала  розслідування справи Шеремета.

Грищенків із трьома підозрюваними повʼязував друг Грищенка — Іван Вакуленко на прізвисько «Пістолет»: він був знайомий із нинішнім чоловіком Кузьменко Петром Кіяном. Вакуленка поліція викликала на допит першим — у такий спосіб слідчі хотіли змусити «групу» нервувати і якось себе проявити. Але, отримавши повістку на 21 жовтня, Вакуленко, імовірно, покінчив із життям 19 жовтня — його знайшли мертвим у своїй квартирі.

На брифінгу у справі Шеремета заступник Нацполіції Євген Коваль розповів, що повістка Вакуленку «вплинула на настрій і психологічний стан у всієї групи», і інша її частина теж «висловлювала намір вчинити самогубство». Це твердження Коваль підтвердив записом розмови цивільного чоловіка Кузьменко — Петра Кіяна з Владом Грищенком, який на той час уже був у СІЗО. На записі Кіян говорив, що хоче піти застрелитися, але контекст бесіди був незрозумілий — на брифінгу дали послухати лише малу частину запису.

З матеріалів справи, у яких є повна розшифровка розмови, зрозуміло, що розмова про самогубство зі справою Шеремета і смертю Вакуленка ніяк не повʼязані. У той час у Петра Кіяна були проблеми з грошима, він вліз у борги і боявся остаточно зіпсувати відносини з Юлією Кузьменко. Щоб поділитися цими проблемами, він подзвонив ДовідкаУ СІЗО офіційно заборонено користуватися телефонами. Однак неофіційно там така можливість є. В ІТТ користуватися мобільними телефонами неможливо Грищенку. Вони поговорили 25 жовтня. Ось дослівна розшифровка частини розмови, яку озвучили на брифінгу.

Г. — Ало.

К. — Привіт, братан!

Г. — Привіт.

К. — Як ти, живий-здоровий?

Г. — Ну, ти сам розумієш, вʼязниця брат. Альо.

К. — Так.

Г. — Та так. А ти шо?

К. — Чесно?

Г. — Чесно.

К. — Хочу піти застрілитись.

Г. — Шо таке?

К. — Ну все вже, немає смислу далі жити.

Г. — Чого?

К. — Стільки всього начудив, шо…

Г. — Ало.

К. — Кажу, стільки всього наробив, що нема смислу вже далі відкладати це.

Г. — Шо таке, ви шо подуріли? Ваня (Пістолет), ти. Ви шо, альо?

Далі Грищенко уточнює, що саме накоїв Кіян. Той відповідає, що Юля дізналася про його борги, він не знає, звідки взяти гроші. Грищенко його заспокоює, просить не робити дурниць і пропонує поїхати до його дружини — Інни — відкрити віскі і поговорити. Кіян відмовляється, заспокоюється і каже, що залишиться вдома. Грищенко просить його «не чудити», Кіян вибачається, що потурбував друга і вони прощаються».

Нагадаємо, що у грудні 2019-го року глава МВС Арсен Аваков і заступник голови Нацполіції Євген Коваль публічно заявили, що слідство знайшло вбивць На брифінгу, який транслювали всі провідні ЗМІ, виступив і президент Володимир Зеленський. На пресконференції, як докази провини, Коваль наводив невеликі уривки телефонних розмов підозрюваних та їх близьких.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *