Четверг, 05 августа, 2021
блоги
21.07.2021

Зиновий Свереда: на жаль, в Україні ми позволяємо керувати нами тим, кому наша історія непотрібна

Зиновий Свереда

В України є свій Колізей…маловідомий та системно руйнований халатністю та безвідповідальністю.

На його спорудження царська Росія витратила майже 20 мільйонів рублів золотом, за які можна, як кажуть, з 8 губерній центральної України створити свою Швейцарію.

Мова йде про Тараканівський форт, або, більш правильно, Дубенську фортецю, якій вже майже 140 років. Унікальна захистна споруда на 6 гектарах, з підземними ходами і переходами, з колодязами до 40 метрів, які не мають захисту та попереджень.

Лише протягом 2 останніх роки були 3 смертельні випадки.

Росія будувала, потім при відступу підривала, а Австрія відбудовувала. Як казав австрійський генерал, на кожну нашу плановану військову хитрість росіяни відповідять непередбаченою глупістю.

Форт був зданий німецьких військам, а солдатам зробили «окопи» в болотах в кількох кілометрах від форту протягом І світової війни…

Але ні перша світова війна, ані бої проти армії Котовського і Тухачевського, ані друга світова війна не зруйнували унікальну споруду, як сучасна безвідповідальність.

Форт стоїть на балансі Міністерства оборони, яке просто не знає що робити з фортом, бо є якийсь мораторій.

Але не не завадило військовим обозним «спиляти» болгаркою унікальні металеві двері німецьких фірм з середини 19 століття і здати на металолом. Без жодного захисту і систем безпеки можуть заходити діти і підлітки і втратити життя.

Замість прийняти рішення і створити унікальний військовий музей.

Тому що у світі є тільки три таких форти: два у Франції і один в Україні.

Місце могло б стати унікальним для військової історії…але ж ні…краще нехай зруйнується…. бо є якийсь мораторій.

Замість того, щоб знайти рішення. Бо поруч відбулась найбільша танкова битва ІІ світової війни, де 800 німецьких танків розбили 3 900 радянських танків.

Де були наполовину розбита армія Котовського… Де були сильні бої УНР проти більшовицької Росії….

На жаль, в Україні ми позволяємо керувати нами тим, кому наша історія непотрібна… Але можливо громадськість не позволить… Бо кошти можна зібрати або знайти.

Є фонди світові та європейські.

Достатньо бажання, а не скиглити… Ротарійці досліджують і вивчають історію Дубенської фортеці, в народі, Тараканівський форт… Як будете їхати поруч Дубна через село Тараканів..відвідайте український колізей…там загинули сотні тисяч вояків різних армій.

Теги: блоги