Вторник, 26 октября, 2021
блоги
15.09.2021

Олександр Юсупов: різке зростання витрат бізнесу на електроенергію й подорожчання товарів, особливо в Україні, є неминучим

Олександр Юсупов

Вартість газу в Європі побила новий рекорд, подолавши позначку в $800 доларів за тисячу кубометрів.

Які у цього причини? Їх декілька, включаючи високу ціну на газ в Азії та погоду в Європі, але ключовою швидше є дії Газпрому, який протягом останніх місяців максимально обмежує поставки газу в ЄС по українським та польським газопроводах через що сховища залишаються малозаповненими напередодні опалювального сезону.

Мета була зрозуміла від самого спочатку — натиснути на Німеччину і Євросоюз, щоб там швидше прийняли рішення про введення «Північного потоку-2» в експлуатацію, після чого поставки російського газу мають збільшаться, а ціна зменшиться.

Але активної протидії агресивній тактиці Кремля не спостерігається. Брюссель міг би вже хочаб відкрити антимонопольне розслідування проти Газпрому, однак і цього досі не було зроблено. Відтак різке зростання витрат бізнесу на електроенергію й подорожчання товарів, особливо в Україні, є неминучим і це ще одна велика штучно створена Кремлем проблема, яка вдарить по Києву не лише економічно, а й політично, адже українці є дуже чутливими до таких проблем.

Тим часом Німеччина наближається до парламентських виборів, які цілком можуть закінчиться тижнями або навіть місяцями переговорів про новий коаліційний уряд, як це було в 2017-18-х роках, що збільшує Москві простір для маневрів. А що ж буде з обіцянкою Берліна Вашингтону стосовно намагання зберегти статус Києва як транзитера?

Сьогодні, коли Німеччина сама себе не захищає від російського енергетичного тиску, а також кібератак, дуже слабо віриться в її здатність змусити Росію продовжити з Україною контракт про транзит газу.

Європа мала б зменшувати свою залежність від Газпрому, проте замість цього дозволила йому побудувати новий газопровід, котрий він вже використовує як інструмент впливу.

Теги: блоги