Sunday, March 07, 2021
Главные новости
22.01.2021

В рамках конкурсу для молодих журналістів, оголошеного нашою редакцією, ми публікуємо статті, надіслані на конкурс.

Свобода України

За даними рейтингу Freedom in the World за 2020 рік Україна посідає 101 місце зі статусом «Частково вільна країна» у списку з 210 держав та адміністративних територій. Дослідження щорічно проводиться міжнародною неурядовою організацією Freedom House. Згідно з проектним методом оцінки, будь-яку державу можна ранжувати за рівнем політичних і громадянських свобод. 

Одними з основних переваг України над країнами, що займають у рейтингу найгірші позиції, є свобода вибору громадян, можливість представників усіх верств населення скористатися своїми правами, а також рівне значення для кожного голосу в питаннях майбутнього країни.

  • Так, незважаючи на збройний конфлікт із Росією, в українському парламенті знайшлося місце для проросійських сил. Українці на виборах вільні підтримувати партії, що відстоюють ідею поновлення відносин з державою-агресором. 
  • П’ятий президент України Петро Порошенко в 2019 році, маючи значні адміністративні ресурси, програв президентські вибори і та без опору передав владу Володимиру Зеленському.
  • Крім того, через 29 років незалежності Україна досягла прогресу в питанні продажу землі. Громадяни, які є власниками українських земель, надалі зможуть розпоряджатися своєю власністю та продавати її третім особам.

Однак, незважаючи на всі приклади прояву свободи, Україна не дотягнула до рівня 80 «Вільних країн» на думку Freedom House. Довго шукати причини не доведеться. 

  • В Україні досі діє заборона на медичну марихуану, що обмежує права хворих, які потребують лікування канабісом. 
  • Тим часом українські судді регулярно змагаються в абсурдності винесених ними рішень, що часто суперечать закону та здоровому глузду на догоду олігархату. 
  • У державі щорічно фіксуються сотні випадків порушення свободи слова, журналісти повсякчас змушені терпіти погрози та прояви фізичної агресії.
  • Деякі пережитки радянського минулого продовжують створювати для громадян проблеми. Наприклад, закон про прописку, через який для українців, що живуть не за місцем реєстрації, ускладнюється процес звернення до лікарні та голосування на виборах.

На низьке місце країни в рейтингу вільних держав впливають також економічні показники. Україна – доволі молода держава, яка постраждала від дій жадібних чиновників. Вона змушена шукати фінансову підтримку партнерів, брати кредити у МВФ. А багато покращень (наприклад придбання нових поліцейських машин) фінансуються не українським бюджетом, а міжнародними організаціями, що займаються розвитком демократії у світі. Незалежність від партнерів помітно змогла б покращити позицію України та звільнити її від зовнішнього тиску.

Ну і, звичайно, про яку свободу може йти мова, коли на окупованих територіях Криму та Донбасу вже шість років тривають військові дії, а окупанти продовжують обмежувати права жителів цих регіонів.

Зважаючи на це, можна судити, що місце України в рейтингу Freedom in the World доволі обґрунтоване.