Суббота, 20 апреля, 2024
За границей
12.09.2023

Наступна після Марокко: експерти назвали країну, яку очікує потужний землетрус

Невдовзі Ізраїль може стати свідком сцен, подібних до руйнівних у Марокко через неспроможність уряду підготуватися до землетрусу , який, за прогнозами експертів, може статися тут.

З таким протверезним повідомленням у неділю у відеозверненні виступив державний контролер Матаньяху Енглман.

«Шість місяців тому це була Туреччина», — сказав він. «У п’ятницю в Марокко стався смертельний землетрус. Держава Ізраїль продовжує нехтувати готовністю до землетрусів , незважаючи на ці гострі нагадування. Замість того, щоб чекати слідчої комісії після катастрофи, вкрай важливо, щоб прем’єр-міністр і відповідні міністерства негайно звернули увагу на недоліки в країні».

Чому Ізраїль чекає руйнівний землетрус?

Ізраїль розташований на стику Африканської та Аравійської тектонічних плит і тому стикається з підвищеною сейсмічної загрозою. Африканська плита розділена уздовж осі північ-південь, відомої як «Мертве море», або Сирійсько-Африканський рифт, який простягається від півдня Туреччини через Сирію, Ліван, Йорданську рифтову долину, долину Араба, Акабську затоку. , Червоне море та на південь уздовж східного узбережжя Африки. Регіони, найближчі до цих рифтових зон, особливо вразливі до значних землетрусів.

За словами доктора Аріеля Хеймана, старшого наукового співробітника Інституту досліджень національної безпеки та геолога, землетруси вздовж Сирійсько-Африканського розлому в Ізраїлі можна простежити аж до восьмого століття і відбувалися приблизно кожні 80 років. Останній потужний землетрус магнітудою шість і більше стався в 1995 році в районі Ейлата. Він не спричинив руйнувань, тому що вдарив на південь, а не на північ від Ейлата в курортному регіоні Мертвого моря.

Загальний вигляд руйнувань в історичному місті Марракеш після потужного землетрусу в Марокко, 9 вересня 2023 р. (Авторство зображення: REUTERS/Abdelhak Balhaki)
Загальний вигляд руйнувань в історичному місті Марракеш після потужного землетрусу в Марокко, 9 вересня 2023 р. (Авторство зображення: REUTERS/Abdelhak Balhaki)

Багато невеликих землетрусів, які майже не відчуваються, відбуваються в регіоні регулярно і проходять без випадків. Тим не менш, припущення про високу ймовірність ще одного сильного землетрусу між південним Ліваном і південною частиною Мертвого моря протягом наступних 50 років є розумним, сказав Хейманн.

«Землетрус значної магнітуди в Ізраїлі — це питання не «якщо», а «коли».

Доктор Аріель Хейман

«Землетрус значної магнітуди в Ізраїлі — це питання не «якщо», а «коли», — сказав він. «Катастрофа в Марокко служить ще одним попереджувальним знаком для Ізраїлю. Такий землетрус чи, можливо, ще сильніший, це лише питання часу».

Наступний землетрус може відбутися через 10 хвилин або через 10, 20 або 50 років, сказав Хейманн, додавши, що навіть з усіма новими технологіями неможливо передбачити землетрус.

«На відміну від загроз, контрольованих людьми, таких як іранська загроза, Хезболла або внутрішні розколи, землетрус неконтрольований, і критичною проблемою є підготовка до нього, щоб мінімізувати його збитки», — сказав він.

Більшість політиків сподіваються і вірять, що «це не станеться під час їхнього терміну», — сказав Гейман. Таким чином, вони, як правило, говорять про готовність до землетрусів і формують комітети, але не вживають швидких дій, сказав він.

«Є речі, які робляться, але надто повільно і, сподіваюся, не надто пізно», — сказав Гейман The Jerusalem Post.

У звіті Державного інспектора, опублікованому навесні, оцінюється готовність до землетрусів п’яти муніципалітетів, розташованих уздовж Сирійсько-Африканського розлому: Бейт-Шеан, Тверія, Цфат, Кір’ят-Шмона та місцева рада Хацор Хагліліт. Доповідь представила картину багаторічної невдачі в готовності країни до землетрусу.

У своєму зверненні в неділю Енглман наголосив на двох даних цього звіту. За його словами, 93% будівель на периферії та 70% шкіл, які потребують укріплення, не укріплені.

Дані є ще більш вражаючими, оскільки вартість посилення на додаток до пом’якшення будівель у п’яти досліджених місцевих органах влади становить лише близько 2,34 мільярда нових шекелів, додав він.

Гейман наголосив на необхідності швидких заходів, включаючи навчання, довгострокове планування та впровадження короткострокової системи попередження. Він визначив три найважливіші пріоритети: зміцнення державних і приватних структур, навчання населення та створення авторитетного органу зі значним бюджетом для завчасного нагляду за підготовленістю, а також управління наслідками землетрусу.

«На жаль, наразі у нас немає такої організації, а тема невизначена та розсіяна», — сказав Хейманн.

Доктор Доріт Ніцан, директор магістерської програми з невідкладної медицини в Університеті Бен-Гуріона Школи громадського здоров’я Негева, сказала, що навчання має бути налагоджено на рівні громади. За її словами, людей слід навчити, як обслуговувати один одного, якщо персонал екстреної допомоги не може отримати доступ.

Головне командування фронту пропонує ресурси для підготовки до такого лиха, зокрема те, як укріпити власний дім і що зберігати вдома, наприклад їжу, воду та батареї.

Близько 800 000 людей загинули через землетруси в усьому світі між 1990 і 2018 роками, написав Енглман. Середньорічний загальний фінансовий збиток, спричинений землетрусами в усьому світі між 1990 і 2018 роками, становив близько 34,5 мільярдів доларів.

«Люди помруть», — сказала Ніцан, яка раніше працювала регіональним директором з надзвичайних ситуацій Європейського регіону Всесвітньої організації охорони здоров’я та має певну частку знайомства з землетрусами та їх наслідками. «Ми знаємо, що перебуваємо в нестабільній зоні. Ми знаємо, що не можемо запобігти землетрусам. Ми можемо зменшити та зменшити шкоду».

Країні час зрозуміти, скільки вона готова інвестувати у порятунок життів, сказала вона.

«Кожен день, коли ми діємо в напрямку запобігання, готовності та готовності, означатиме більше врятованих життів», — сказав Ніцан, і кожен день затримки може означати протилежне.

За словами заступника генерального директора Shoval Group Ішая Рота, «настав час уряду взяти на себе відповідальність, а не ухилятися від неї».

Енгльман сказав: «Краще діяти на годину раніше».Петренко Ігор

Автор аналітичних статей та інтерв'ю про українську політику і культуру. Активний учасник Революції Гідності. Цікавиться новинною журналістикою та геополітикою. Зі Svoboda.ua з початку заснування.