Четверг, 20 июня, 2024
Война
22.09.2023

Аналітика: Ось що потрібно знати про припинення Польщею поставок зброї Україні

Один із найближчих і найгучніших союзників України заявив, що припинить надсилати зброю Києву, що є серйозним поворотом, який загрожує перевернути стратегічні відносини Європи з країною, яка веде контрнаступ проти  Росії.

Рішення Польщі  було раптовим і передбачуваним після місяців напруженості через тимчасову заборону імпорту українського зерна до ряду країн Європейського Союзу.

Це також свідчить про все більш конфронтаційну поведінку уряду Польщі щодо Києва за кілька тижнів до напружених загальних виборів.

І це може мати наслідки для спроб України витіснити російські війська з південних регіонів країни в ході безперервного нападу, який просувається повільно та важко.

Що оголосила Польща? «Ми більше не передаємо зброю Україні, тому що зараз ми озброюємо Польщу», — заявив польський прем’єр-міністр Матеуш Моравецький у відвертій заяві в соціальних мережах у середу.

У телевізійному інтерв’ю Моравецький додав, що Польща тепер зосередиться на постачанні «найсучаснішої зброї» для власних цілей, повідомляє державне інформаційне агентство PAP. «Якщо ви хочете захищатися, вам потрібно мати чим захищатися», — сказав прем’єр.

Це знаменує серйозну зміну в політиці. Навесні Польща стала першою країною НАТО, яка надіслала винищувачі в Україну – на кілька місяців випередивши Сполучені Штати, які лише минулого місяця погодилися схвалити передачу літаків F-16 до завершення навчання українських сил.

Раніше вона також відправила в Україну понад 200 танків радянського зразка, і більшість західної військової техніки та інших припасів потрапляють до українських сил, перетинаючи територію Польщі.

Відтепер Польща здійснюватиме лише ті поставки боєприпасів і зброї до Києва, які були погоджені до того, як Варшава прийняла рішення припинити поставки, заявив у четвер речник уряду Пьотр Мюллер, повідомляє PAP.

Мюллер підкреслив, що Україна зробила низку «абсолютно неприйнятних заяв і дипломатичних жестів» і що «Польща не сприймає такого типу невиправданих дій», повідомляє РАР.

Як ми сюди потрапили? Тиск посилювався місяцями через заборону на українське зерно, спочатку запроваджену на початку цього року декількома країнами ЄС, щоб захистити засоби до існування місцевих фермерів, стурбованих тим, що низька ціна на українське зерно буде знижена.

Минулого тижня ЄС оголосив про плани призупинити це правило. Але три країни – Польща, Угорщина та Словаччина – заявили, що мають намір  ігнорувати зміни та зберегти обмеження. Це викликало протести з боку України, яка цього тижня подала позови проти всіх трьох країн через це питання.Коломієць Ганна

Випускниця Інституту журналістики КНУ ім. Т.Шевченка. До 2022 року працювала редакторкою стрічки новин в міжнародному інформаційному агентстві. Спеціалізується на висвітленні подій суспільно-політичної тематики, а також новинах міжнародної політики. В команді Svoboda.ua з січня 2023 року.