Четверг, 20 июня, 2024
Главные новости
28.09.2023

Одна з країн НАТО незабаром може мати проросійського лідера


Словаччина готується обрати свого п’ятого прем’єр-міністра лише за чотири роки, і оскільки опозиційна партія симпатика Кремля Роберта Фіцо лідирує в опитуваннях, на Заході за цим спостерігають з тривогою.

Відколи Росія вторглася в Україну в лютому минулого року, Словаччина була одним із найвірніших союзників Києва. Дві країни мають спільний кордон, Словаччина була першою країною, яка направила протиповітряну оборону в Україну, і вона прийняла десятки тисяч біженців.

Але все може змінитися, якщо Фіцо прийде до влади. Колишній прем’єр-міністр не приховує своїх симпатій до Кремля та звинувачує «українських нацистів і фашистів» у тому, що вони спровокували президента росії Володимира путіна розпочати вторгнення, повторюючи неправдиві наративи, які Путін використовував для виправдання свого вторгнення.

Фіцо закликав уряд Словаччини припинити постачання зброї Києву та сказав, що якби він став прем’єр-міністром, Словаччина «не надсилатиме ще одну партію боєприпасів». Він також виступає проти вступу України в НАТО.

Григорій Месежніков, політичний аналітик і президент Інституту громадських справ, словацького аналітичного центру, сказав, що, як і багато інших симпатиків Росії, Фіцо розглядає свою підтримку Москви як «мирну» ініціативу.

«Він та його союзники стверджують, що ми не повинні надсилати зброю в Україну, тому що це змусить війну тривати довше. Вони кажуть, що «буде мир, якщо ми припинимо надсилати зброю в Україну», бо якщо ми цього не зробимо, конфлікт закінчиться раніше. Тож, по суті, вони не за мир, вони проросійські», — додав Месежніков.

Раніше Фіцо був прем’єр-міністром Словаччини більше десяти років, спочатку між 2006 і 2010 роками, а потім знову з 2012 по 2018 рік.

Він був змушений піти у відставку в березні 2018 року після тижнів масових протестів через вбивство журналіста-розслідувача Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової. Куцяк повідомив про корупцію серед еліти країни, включаючи людей, безпосередньо пов’язаних з Фіцо та його партією SMER.

Хаос і внутрішня боротьба

На наступних виборах у 2020 році виборці відвернулися від SMER і обрали правоцентристську партію «Звичайні люди та незалежні особистості» (OLaNO).

Спочатку розглядався як ковток свіжого повітря, OLaNO та його лідер Ігор Матович зрештою розчарували багатьох своїх виборців. Матович, мільйонер, який сам зробив, виграв вибори на сильній антикорупційній платформі, пообіцявши «очистити» Словаччину.

Але його антикорупційні повноваження зазнали кількох ударів на початку. Він був змушений визнати плагіат своєї магістерської дисертації та очолював уряд, який страждав від внутрішньої боротьби.

Він був змушений піти у відставку трохи більше ніж через рік після того, як його одностороннє рішення купити вакцини від Covid-19 у Росії викликало заколот у його коаліційному уряді.

Матович помінявся місцями зі своїм міністром фінансів Едуардом Хегером, але хаос тривав. Поки країна боролася з наслідками пандемії та вторгнення Росії в Україну, нові міжусобиці та особисті конфлікти призвели до розпаду правлячої коаліції в грудні. Хегер продовжував бути тимчасовим прем’єр-міністром, але він теж пішов у відставку в травні, і його замінив технократ Людовіт Одор.

Едуард Хегер, зображений у Таллінні, Естонія, у листопаді 2022 року, пішов у відставку з посади тимчасового прем’єр-міністра у травні.

Едуард Хегер, у листопаді 2022 року, пішов у відставку з посади тимчасового прем’єр-міністра у травні. Ints Kalnins/Reuters/File

Хаос останніх років дав Фіцо новий шанс.

«Через рік після останніх виборів здавалося, що партія майже повністю зникне. Але (Фіцо) зумів реабілітуватися і тепер є фаворитом», – сказав Месежніков. «SMER все ще має сильну підтримку серед своїх основних виборців, і ця підтримка емоційно пов’язана з (Фіко), але їм також допомогли численні конфлікти всередині уряду та деякі зовнішні фактори, включаючи Covid, високу інфляцію, енергетичну кризу. і війна в Україні».

Словаччина має складну виборчу систему та фрагментарну політичну сцену, де є 10 політичних угруповань, які потенційно здатні досягти 5%-го бар’єру, необхідного для проходження до парламенту.

Це означає, що навіть якщо партія Фіцо виграє вибори, йому, швидше за все, знадобиться принаймні один партнер по коаліції. Він не виключив співпрацю з екстремістською ультраправою партією «Республіка», яка стверджує, що війна в Україні є наслідком «політики розширення НАТО» та «агресії Києва щодо російської меншини на сході України».

Дезінформація та пропаганда перемагають

Внутрішня боротьба між урядом і кілька гучних корупційних скандалів послабили довіру людей до державних установ і створили сприятливий ґрунт для пропагандистських і дезінформаційних кампаній.

В останньому повороті минулого місяця словацька поліція звинуватила начальника розвідки країни та кількох інших високопоставлених чиновників служби безпеки у змові з метою зловживання владою. Фіцо, який є близьким до деяких із залучених у скандал, описав ситуацію як «поліцейський переворот».

Згідно з опитуванням GlobSec , братиславського аналітичного центру безпеки, лише 40% словаків вважають Росію відповідальною за війну в Україні, що є найнижчим показником серед восьми країн Центральної та Східної Європи та Балтії, на яких зосереджувався GlobSec. У Чехії, яка раніше була однією державою зі Словаччиною, 71% людей звинувачують у війні Росію.

Те саме дослідження показало, що 50% словаків сприймають Сполучені Штати — довгострокового союзника країни — як загрозу безпеці.

Домініка Гайду, політичний директор Центру демократії та стійкості GlobSec, сказала, що Словаччина є винятково вразливою для російської пропаганди.

«Деякі партії, які зараз лідирують в опитуваннях, поширюють ті самі наративи – наприклад, що це Захід намагається «втягнути» нас у війну, і що кожен, хто є проукраїнським, автоматично є антисловацьким. » вона сказала.

За її словами, проросійська пропаганда має резонанс також тому, що значна частина населення завжди була дуже проросійською, і навіть зараз близько чверті людей сприймають президента Росії Володимира Путіна позитивно.

«Історично склалося так, що завжди існував сильний панславістський наратив про те, що Росія є сильнішим братом, який захистить словаків від угорців і який потім звільнив Словаччину від нацистів», – додала вона.

Словаччина має складні відносини з Угорщиною, яка протягом століть була частиною Австро-Угорської імперії. Угорці є найбільшою меншиною в Словаччині, і багато угорців досі сприймають Тріанонський договір 1920 року, який перевизначив національні кордони після Першої світової війни, як несправедливість щодо своєї країни. Це призвело до націоналістичної риторики по обидва боки кордону.

Вера Йоурова, головний чиновник Європейської комісії з цифрових питань, сказала, що суботнє голосування стане «тестовим прикладом» того, наскільки ефективними були компанії соціальних медіа у протидії російській пропаганді в Словаччині, оскільки це питання є таким розбіжним на виборах.

«Словаччина була обрана (Росією) як країна, де є родючий ґрунт для успіху російських прокремлівських, провоєнних наративів», — сказала Вера Йоурова, головний представник Європейської комісії з цифрових питань.

Месежніков сказав, що Фіцо та його союзники використовують зростаючу втому та гнів серед словацьких виборців через однозначну підтримку урядом України.

«Уряд прийняв дуже швидке і тверде рішення — і я б сказав, що при цьому опинився на правильному боці історії — підтримати Україну», — сказав він. «Словаччина стала активним членом ЄС, пропонуючи санкції проти Росії, і направила в Україну все необхідне обладнання».

Рішення Словаччини надіслати протиповітряну оборону лише через кілька тижнів після початку вторгнення супроводжувалося поставкою бронетехніки, гелікоптерів, гаубиць та іншого обладнання. Він також прийняв понад 100 000 українських біженців — помітне число для країни з населенням лише 5,4 мільйона.

Однак Месежніков сказав, що велика група словаків не погоджується з таким підходом — і що SMER і Republika поспішно почали до них залицятися.

«Інший їхній аргумент, окрім мирного, полягає в тому, що ми не повинні допомагати Україні, бо це за рахунок словаків. Мовляв, це надто дорого і треба хвилюватися тільки за себе», – сказав Месежніков.

Це потужний аргумент для виборців, які борються з кризою вартості життя, але Месежніков сказав, що він не повністю ґрунтується на фактах, оскільки більша частина підтримки субсидується з коштів Європейського Союзу.Наталя Півень

Випускниця факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка. Починала із роботи у регіональних ЗМІ. В команді Svoboda.ua з квітня 2022 року.