Среда, 17 апреля, 2024
Здоровье
10.11.2023

В Національній службі здоров’я розповіли, які аналізи українці можуть зробити безкоштовно

В Україні деякі аналізи можна зробити абсолютно безкоштовно. Зробити це можна тоді, коли лікар бачить у цьому необхідність та дає електронне направлення.

Про це повідомля в Telegram Національна служба здоров’я.

Як зробити аналізи безкоштовно

У Програмі медичних гарантій немає окремого пакету «Аналізи». Натомість майже кожним пакетом передбачено певний перелік досліджень відповідно до специфіки медичної допомоги.

У центрі надання первинної меддопомоги можна зробити аналізи, що входять до пакету «Первинна медична допомога». До списку входить:

  • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою
  • загальний аналіз сечі
  • рівень глюкози у крові
  • загальний рівень холестерину
  • швидкі тести на вагітність, тропонін, ВІЛ, вірусні гепатити, COVID-19

Також більшість аналізів покриває пакет «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах». Це і загальноклінічні, і біохімічні, і бактеріологічні, і гормональні, й імунологічні, і цитологічні дослідження.

Щоб зробити аналізи безоплатно — потрібне е-направлення. Виключення — пацієнт перебуває в стаціонарі, планово чи екстрено.

Чи може лікар виписати направлення на аналізи за бажання пацієнта

Якщо пацієнт лікується у стаціонарі, направлення на аналізи не видаються. Вони входять у безоплатний пакет послуг у стаціонарі. За інших умов — необхідне направлення.

Іноді пацієнти переконані, що лікар має виписати е-направлення на всі аналізи, які хоче зробити пацієнт. Але це — неправда.

Електронне направлення виписує лікуючий лікар — або лікар первинної ланки, або вузький спеціаліст, і тільки якщо це потрібно для встановлення діагнозу або призначення лікування. Пацієнт не може вимагати направлення на аналізи за власним бажанням.Петренко Ігор

Автор аналітичних статей та інтерв'ю про українську політику і культуру. Активний учасник Революції Гідності. Цікавиться новинною журналістикою та геополітикою. Зі Svoboda.ua з початку заснування.