Воскресенье, 14 июля, 2024
Новости
11.01.2024

Де живуть російські генерали, які катували українців та організовували окупацію

Російська ФСБ вела війну проти України ще задовго до великої війни. Інформаційні операції на Сході України та в Криму, створення широкої мережі агентів впливу, кібератаки тощо.

Від початку повномасштабного вторгнення «Слідство.Інфо» змогло зібрати цілий архів свідчень українських активістів, журналістів та військових про злочини російського ФСБ у цій війні.

Зі слів постраждалих, найжорстокішими допитами і тортурами на окупованих територіях керували саме російські ФСБовці.

«Десь шість годин тривав допит, на якому мене змусили підписати папірець: «Я, Батурин Олег Ігорьович, зобов’язуюсь співпрацювати з федеральними органами Російської Федерації, Батурін О. та підпис», — розповідає Олег Батурин, журналіст з Нової Каховки, якого тримали в полоні співробітники ФСБ.

Редакція «Слідство.Інфо» отримала від своїх джерел у військових колах інформацію про нерухомість російських генералів. У цих матеріалах йдеться про керівництво російського ФСБ, зокрема генералів російської спецслужби.

Про це йдеться у розслідуванні «Слідства.Інфо».

КОЛИШНІЙ НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ ФСБ ОКУПОВАНОГО КРИМУ

Генерал-лейтенант у відставці Палагін Віктор Миколайович — колишній начальник управління ФСБ в анексованому Росією Криму. Саме за його керівництва відбувалися масові захоплення українських активістів та журналістів після окупації півострова, переслідування кримських татар та розбудовування окупаційних інституцій у Криму.

Генерал-лейтенант ФСБ Палагін Віктор Миколайович

Наступного місяця після призначення Палагіна на посаді керівника ФСБ у Криму росіяни затримали українського режисера Олега Сенцова та активістів Геннадія Афанасьєва та Олександра Кольченка. За каденції Палагіна ФСБ жорстоко переслідувала, ув’язнювала та викрадала кримських татар. У цей час зникли активісти Тимур Шаймарданов та Сейран Зінедінов.

Це було лише початком терору: наступні роки ФСБ провела десятки обшуків та масових затримань кримських татар на окупованому півострові.

14 листопада 2018 року Палагін звільнився за власним бажанням і перебрався на посаду заступника голови правління російської енергетичної компанії «ФСК Єдина енергетична система», яка постачає електроенергію по всій Росії.

Згідно з отриманою від джерел «Слідства.Інфо» інформацією, у російського генерал-лейтенанта у відставці два двоповерхових будинки у селі Тимоніно під Москвою, один будинок площею близько 263,4 м2 та другий — 117,2 м2.

КЕРІВНИК ДЕПАРТАМЕНТУ КОНТРРОЗВІДКИ ФСБ

З першого дня повномасштабного вторгнення ФСБовці були в Україні, допитували та викрадали українців. Наприклад, одна з історій, яку «Слідство.Інфо» у вересні 2022 розповіло — про вчительку математики з Київщини, яку викрали і вивезли до Росії, бо вона спілкувалася українською з російськими спецслужбовцями. Жінку запідозрили у співпраці з українськими військовими.

«25-го березня постукали три солдати у ворота, заходять. Заходить людина в чорному, я так зрозуміла, що то ФСБовець, і з ним чоловік до десяти… Чоловіка поставили в коридорі на коліна. А Віка (полонена вчителька математики, — ред.) була на кухні… Потім дитина вийшла, одягнена, попросила шкарпетки. Я зняла з неї куртку, одягла чорну шубку, дала їй свої уггі… Коли вона виходила з хати, то обійняла мене, поцілувала і попросила попрощатися з батьком», — крізь сльози розповідає Катерина, мама полоненої вчительки.

За цей та інші злочини проти цивільних несуть відповідальність найвищі чини ФСБ. Зокрема і генерал-полковник Ніколай Юрьєв — керівник департаменту контррозвідки ФСБ, який з комфортом оселився у Піідмосков’ї.

Генерал-полковник ФСБ Ніколай Юрьєв

Контррозвідка ФСБ, вона ж військова розвідка, якою нині керує Юрьєв, з’явилася два століття тому. В російських медіа пишуть, що в той час військова розвідка займалась «поліцейськими функціями на територіях, які нещодавно увійшли до складу імперії«.

Вочевидь, така традиція продовжилась і за нинішньої війни. У 2022 році стало відомо, що на окупованих територіях ФСБ створила спеціальні групи з пошуку членів українського підпілля, до яких входили співробітники департаменту контррозвідки ФСБ.

«Вивозили за все, що не подобається. Навіть за те, що в очі подивишся, могли забрати документи і вивезти. Ми намагались не виходити нікуди… Геноцид був, справжній геноцид», — розповідали у листопаді 2022 журналістам «Слідства.Інфо» мешканці щойно звільненого правобережжя Херсонщини.

Окрему увагу ФСБовці приділяли журналістам та активістам з окупованих на початку повномасштабного вторгнення територій.

«Дивилися альбоми, фотографії, запитували: «хто це, чим займається, де навчається, де донька, де чоловік». Не було жодного кутка, де вони не рились. Обшук проводили військові, а ФСБовець спілкувався з батьками», — говорить Світлана Залізецька, журналістка з Мелітополя, батька якої затримали співробітники ФСБ.

Певно за планування подібних операцій та інші злочини проти цивільних Юрьєв непогано збагатився. Як це зазвичай буває у російських керівних колах, генерал-полковник живе заможним життям.

Вперше про це стало відомо завдяки його доньці — Алєксандрі Юрьєвій, у якої журналісти знайшли елітну нерухомість в Москві та автопарк з дорогими авто.

Однак, як виявилось, з-поміж багацтв Юрьєва не лише елітна квартира доньки. За даними, які отримало у розпорядження «Слідство.Інфо», він має щонайменше десять земельних ділянок у Московській області, записаних на нього, його доньку та, ймовірно, дружину Тамару Юрьеву.

Земельні ділянки у сім’ї Юрьєвих чималенькі. Наприклад, ділянка у дачному поселенні «Ново-Дарьїно» розміром 50 соток, яка записана на Тамару Юрьєву.

На російських сайтах оголошень журналісти дізналися, що середня ціна за сотку в цьому районі — 80 тисяч доларів. Відповідно, ділянка Юрьєвих може коштувати 4 мільйони доларів.

На доньку Юрьєва записана ділянка у садівницькому товаристві «Поляна» площею 18 соток. Сьогодні її може складати приблизно 40 тисяч доларів. 

КЕРІВНИК 1-Ї СЛУЖБИ ФСБ

Департамент Юрьєва входить у структуру 1-ї служби (контррозвідки) ФСБ, керівником якої є генерал-лейтенант Владіслав Мєнщіков.

Генерал-лейтенант ФСБ Владіслав Мєнщіков

З 1983 до 1995 року він працював у службах державної безпеки, потім був гендиректором одного з найбільших російських оборонних підприємств ВАТ «Концерн ППО Алмаз-Антей». Нині це підприємство зараз виготовляє зенітно-ракетні комплекси, в тому числі «Бук», C300, C400. Ця зброя активно використовується Росією у війні проти України.

У 2015 році Владімір Путін призначив Мєнщікова керівником 1-ї служби контррозвідки ФСБ Росії.

Ця служба відома тим, що спеціалізується на плануванні та організації розвідувальних та диверсійно-терористичних операцій на території України.

Журналістка з Мелітополя Світлана Залізецька, яка пережила окупацію, розповідає, що ще до початку повномасштабного вторгнення представники ФСБ були у місті та проводили публічні дискусії з місцевими.

«І ще до війни в тій же будівлі, в бізнес-центрі Євгена Балицького, нашого гауляйтера, збирали «людей Євгена Балицького», збирали старших по будинках, і «квартальних», тих, що працював на виборах. І на такі наради привозили якогось представника з Криму, з ФСБ. І він їх розповідав про життя. Тобто вони (росіяни, — ред.) готувались», — каже Світлана.

У 2020 році співробітники СБУ затримали свого колегу Валерія Шайтанова за підозрою у державній зраді, а саме — в роботі на 1-у службу контррозвідки ФСБ.

Серед підрозділів цієї служби є Центр інформаційної безпеки або 18-й центр ФСБ. Більшість кібератак на Україну з РФ — його робота.

Владислав Мєншіков очолює всю цю структуру і водночас живе своє найкраще життя у Підмосков’ї.

За отриманими даними «Слідства.Інфо», у Мєншикова та його родини щонайменше 16 земельних ділянок у Московській області, 7 будинків та одна квартира. 

Якщо зібрати всю нерухомість Мєншикова, то може вийти невелике містечко. Його маєтки розміром від 68 до майже 1000 м2. А земельні ділянки — від трьох до майже 60 соток.

Деякі з ділянок Мєншікова розташовані поряд і об’єднуються у власний котеджний комплекс.

Сьогодні вартість найбільшої ділянки Мєншикова може коштувати 2,2 мільйона доларів. А загальна вартість його котеджного комплексу — майже 6 мільйонів доларів. 

Тим часом підлеглі Менщикова, у яких немає стільки землі та нерухомості, знущаються з українців, вибиваючи зізнання у тому, чого вони не робили.

«Захопив мене заворіт, потягнув на другий поверх і в останній кабінет. Завів туди, прикував кайданками до батареї біля вікна і посадив на стілець. І так я просидів там три доби. Кожного ранку приходили, допити проводили, ФСБовці… Почав бити, спочатку ударив кулаком по голові зверху, потім кілька разів по обличчю, справа і зліва, кілька ударів на ніс. І сказав: «Якщо будеш мовчати, я прийду через 10 хвилин, я тебе закінчу», — говорить Олександр Гунько, журналіст з Нової Каховки, який пережив окупацію.

КЕРІВНИК ДЕПАРТАМЕНТУ КОНТРРОЗВІДУВАЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ

Серед заступників Менщикова є Дмітрій Мінаєв. Українська спецслужба назвала його головним організатором вбивств у 2017-му двох українських розвідників Олександра Хараберюша та Максима Шаповала.

Генерал-лейтенант ФСБ Дмітрій Мінаєв

Він очолює Департамент контррозвідувальних операцій. Мінаєв також оселився у передмісті Москви. Росіянин має там два двоповерхових будинки та чотири земельні ділянки.

КЕРІВНИК 7-Ї СЛУЖБИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ФСБ

Останній у цьому списку російських генералів — керівник 7-ї служби забезпечення діяльності ФСБ РФ, генерал-полковник Міхаіл Шекін.

Генерал-полковник ФСБ Міхаіл Шекін

Сьома служба закуповує для ФСБ практично все — від квартир, автомобілів, прикордонних катерів, вогнепальної зброї до обмундирування та ліків.

Раніше російські журналісти писали, що сім’я Михаіла Шекіна володіє нерухомістю, вартістю понад два мільярди рублів: елітними квартирами, дорогими авто, маєтком, а також «декількома земельними ділянками під Москвою».

«Слідство.Інфо» отримало точну інформацію про ці земельні ділянки. Шекін має десять земельних ділянок, усі в Одінцовському районі Московської області та записані на сина та дружину ФСБовця.

Найбільша земельна ділянка має площу 36 соток. Сьогодні вона може коштувати приблизно 387 тисяч доларів.

Усі ці російські генерали керують ключовими напрямками роботи ФСБ і відповідальні за скоєні в Україні злочини. Їхні підлеглі знущаються з українців на окупованих територіях: обшуковують домівки, викрадають, катують, ґвалтують, примушують до співпраці. Самі ж генерали ФСБ, які віддають ці жахливі накази, мають купу будинків та земельних ділянок у елітних містечках біля Москви. Тепер стали відомими їхні імена та обличчя, а також точні адреси їхніх будинків.Петренко Ігор

Автор аналітичних статей та інтерв'ю про українську політику і культуру. Активний учасник Революції Гідності. Цікавиться новинною журналістикою та геополітикою. Зі Svoboda.ua з початку заснування.