Четверг, 20 июня, 2024
За границей
21.08.2023

Сі Цзіньпін відвідає Південну Африку: названо головну мету візиту

Лідер Китаю Сі Цзіньпін у понеділок відправляється до Південної Африки з метою зміцнення впливу Пекіна серед країн, що розвиваються, і тих, що розвиваються, оскільки зв’язки зі Сполученими Штатами залишаються глибоко напруженими , а економічні проблеми наростають у країні.

Триденний державний візит, який також включає саміт з лідерами країн БРІКС, що розвиваються, є лише другою міжнародною поїздкою Сі Цзіньпіна цього року, що різко контрастує з днями його дипломатії по всьому світу до пандемії коронавірусу .

Востаннє китайський лідер покинув країну в березні, щоб зустрітися зі своїм «дорогим другом» Володимиром путіним у Москві , де два авторитарні лідери підтвердили свою стратегічну орієнтацію проти США та рекламували своє бачення нового світового порядку, де Захід більше не домінує.

Для Сі Цзіньпін перший особистий саміт угруповання БРІКС після пандемії дає ще одну можливість просунути це бачення.

На членів блоку – Бразилію, Росію, Індію, Китай і Південну Африку – припадає понад 40% населення світу. Вони також поділяють прагнення до більш багатополярного світу та вимогу більшого впливу в глобальних справах.

«Сі Цзіньпін не намагається випередити Америку в існуючому ліберальному міжнародному порядку, де домінують США. Його довгострокова мета — змінити світовий порядок на китайськоцентричний», — сказав Стів Цанг, директор китайського інституту SOAS Лондонського університету.

Щоб підтримати ці амбіції, сказав Цан, «Китаю має сенс співпрацювати з Глобальним Півднем, (який) набагато чисельніший за західні демократії та здебільшого авторитарний за структурою управління».

Оглядаючи візит Сі в п’ятницю, посол Китаю в Південній Африці Чень Сяодун привітав БРІКС як «важливу платформу для співпраці між країнами, що розвиваються, і країнами, що розвиваються», і «основою міжнародної чесності та справедливості».

«Здається, що традиційна глобальна система управління вийшла з ладу, недієздатна та відсутня. Міжнародна спільнота з нетерпінням чекає, що БРІКС зіграє провідну роль», — сказав Чень журналістам.

Поїздка Сі до Південної Африки відбулася лише через кілька днів після того, як президент США Джо Байден зустрівся з лідерами Японії та Південної Кореї в знак солідарності та сили проти зростаючих загроз з боку Китаю.

На саміті в Кемп-Девісі Сполучені Штати та їхні два найближчі союзники в Азії поглибили військову та економічну співпрацю – і розкритикували «небезпечну та агресивну поведінку» Китаю в Південно-Китайському морі.

Оскільки між Китаєм і Сполученими Штатами ведеться дедалі гостріше суперництво, БРІКС набуває більшого стратегічного значення для Пекіна, сказав Пол Нантуля, науковий співробітник Африканського центру стратегічних досліджень.

«Сі збирається бути в центрі саміту БРІКС, враховуючи, що Володимир путін не буде присутній особисто», — сказав він.

Нантуля описав БРІКС як «ще одну багатосторонню платформу, через яку Китай може впливати на весь світ, особливо на Глобальний Південь».Сорока Аліна

Закінчила факультет журналістики Львівського державного університету імені Івана Франка. Почала працювати в газетах на Прикарпатті, потім - у Львові. Згодом доєдналась до команди Svoboda.ua.