Вторник, 23 апреля, 2024
За границей
22.08.2023

Японія почне випускати стічні радіоактивні води з Фукусіми

Японія почне викидати очищену радіоактивну воду з Фукусіми в океан вже в четвер, офіційні особи оголосили у вівторок, після місяців підвищеної громадської тривоги та протидії з боку багатьох сусідніх країн.

Прем’єр-міністр Фуміо Кісіда заявив, що влада продовжить звільнення 24 серпня, «якщо не зустріне жодних перешкод». Рішення було прийнято після засідання уряду, на якому обговорювалося це питання.

Руйнівний землетрус і цунамі в Японії в 2011 році призвели до забруднення води на атомній станції Фукусіма високорадіоактивним матеріалом. Відтоді закачували нову воду, щоб охолодити уламки палива в реакторах, тоді як ґрунтова та дощова вода просочувалася, утворюючи більше радіоактивних стічних вод.

Усі ці стічні води досі очищувалися та зберігалися у масивних резервуарах. Але місце закінчується, і влада каже, що їм потрібно позбутися води, щоб безпечно вивести станцію з експлуатації – отже, план викиду океану, який був суперечливим з самого початку.

У липні Міжнародне агентство з атомної енергії ООН (МАГАТЕ) прийшло до висновку, що план Японії відповідає міжнародним стандартам безпеки та матиме «незначний радіаційний вплив на людей і навколишнє середовище», що воно повторило у вівторок після заяви уряду, заявивши, що план пройшов два роки «детального перегляду».

Але це не заспокоїло багатьох сусідів Японії, оскільки чиновники з Китаю та тихоокеанських островів висловлювали тривогу та виступали проти плану. Пекін вживе «необхідних заходів» для забезпечення безпеки харчових продуктів і здоров’я своїх людей, заявив у вівторок речник міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь, додавши, що вони «наполегливо закликають японську сторону виправити своє неправильне рішення».

Високопоставлений південнокорейський чиновник у вівторок сказав, що, хоча немає жодних наукових або технічних проблем із випуском, це не означає, що уряд підтримує чи схвалює план. Також у вівторок головна опозиційна партія Південної Кореї розкритикувала уряд за те, що він не займає більш рішучу позицію, заявивши, що звільнення завдасть «неймовірної шкоди» всім сусіднім з Японією країнам.

Тим часом рибальські громади в Японії та Південній Кореї стурбовані тим, що викид стічних вод може призвести до кінця їхнього існування – споживачі в усьому регіоні вже починають відмовлятися від морепродуктів з Японії та її прилеглих вод, а деякі уряди навіть забороняють імпортні продукти харчування з деяких частин Японії. , включаючи Фукусіму.

У понеділок Кішіда зустрівся з головою загальнонаціонального органу, що представляє рибалок, який сказав прем’єр-міністру, що група «все ще виступає проти» плану. Натовп демонстрантів зібрався біля офісу Кішіди у вівторок після оголошення, тримаючи транспаранти та знаки протесту проти звільнення.

Занепокоєння радіоактивністю

Незважаючи на те, що радіоактивні стічні води містять деякі небезпечні елементи, більшість із них можна видалити за допомогою різних процесів очищення, згідно з даними державної електричної компанії Tokyo Electric Power Company (TEPCO).

Справжньою проблемою є ізотоп водню під назвою радіоактивний тритій, який неможливо забрати. Наразі немає жодної технології, яка б це могла зробити.

Влада каже, що стічні води Фукусіми будуть сильно розбавлені та повільно викидатимуться протягом десятиліть, тобто концентрація тритію, що виділяється, буде дуже низькою та відповідатиме міжнародним нормам.

Багато інших країн, включаючи Сполучені Штати, регулярно випускають очищені стічні води, що містять невелику кількість тритію, зі своїх атомних станцій.Коломієць Ганна

Випускниця Інституту журналістики КНУ ім. Т.Шевченка. До 2022 року працювала редакторкою стрічки новин в міжнародному інформаційному агентстві. Спеціалізується на висвітленні подій суспільно-політичної тематики, а також новинах міжнародної політики. В команді Svoboda.ua з січня 2023 року.