Вторник, 23 апреля, 2024
Новости
24.08.2023

Частина тропічних лісів може стати нездатною виробляти кисень — дослідження

Здатність листя фотосинтезувати – процес, за допомогою якого вони виробляють енергію з вуглекислого газу, сонячного світла та води – починає падати, коли їх температура досягає приблизно 46,7 градусів Цельсія (116 Фаренгейтів).

Хоча це може здатися високим, листя може бути набагато гарячішим, ніж температура повітря, згідно зі звітом, опублікованим у середу в Nature групою вчених із країн, включаючи США, Австралію та Бразилію.

Вчені використовували дані про температуру, отримані від теплових супутникових датчиків на Міжнародній космічній станції, що знаходиться на висоті 400 кілометрів (майже 250 миль) над Землею. Вони поєднали це з наземними спостереженнями під час експериментів зігрівання листя, під час яких вчені забиралися в крону, щоб ретельно додати датчики до листя.

Замість того, щоб дивитися на середні температури, вчені дивилися на крайні значення, сказав Крістофер Дауті, доцент кафедри екоінформатики в Університеті Північної Арізони та автор звіту. Вони виявили, що середня температура пологів лісу досягала максимуму в 34 градуси Цельсія (93 Фаренгейта), але деякі перевищували 40 градусів Цельсія (104 Фаренгейта).

Наразі 0,01% листя перевищують критичний температурний поріг, за яким їхня здатність до фотосинтезу втрачається, як зазначено у звіті, що може призвести до загибелі листя та дерева.

Цей відсоток, хоч і невеликий, може зрости в міру потепління, йдеться у звіті, створюючи загрозу для тропічних лісів світу, які займають приблизно 12% планети та містять більше половини світових видів. Вони також відіграють важливу роль у поглинанні та зберіганні вуглецю та допомагають регулювати глобальний клімат.

«Коли ви починаєте втрачати шматочки лісу, навіть листя на окремих деревах, з’являються різноманітні потенційні відгуки», — сказав Дауті під час розмови з журналістами.

Дощовий тропічний ліс у долині Мобуку, Уганда.

Фото: Дощовий тропічний ліс у долині Мобуку, Уганда.Мартін Цвік/REDA&CO/Universal Images Group/Getty Images

Згідно зі звітом, тропічні ліси можуть витримати додаткове глобальне потепління приблизно на 4 градуси Цельсія (7,2 Фаренгейта), перш ніж вони досягнуть переломної точки з точки зору своєї здатності до фотосинтезу.

Якщо потепління перевищить цей рівень, кількість листя, що перевищить критичні температурні пороги, може зрости до 1,4%, потенційно спричинивши масштабну втрату листя та загибель усього дерева, йдеться у звіті.

Такий рівень потепління не очікується згідно з поточною кліматичною політикою, яка, за оцінками, призведе до потепління на 2,7 градуса Цельсія вище доіндустріального рівня. Але це в межах найпесимістичніших кліматичних сценаріїв, якщо світ продовжуватиме спалювати викопне паливо.

Хоча ці цифри можуть здатися невеликими, ризик значний, враховуючи, наскільки тропічні дерева важливі для життя, кліматичної системи та планети.

«Майже все життя, включно з людиною, прямо чи опосередковано залежить від фотосинтезу для отримання їжі», — сказав Кевін Коллінз, старший викладач кафедри навколишнього середовища та систем у Відкритому університеті, який не брав участі в дослідженні.

Отримані дані вказують на те, що глобальне потепління ставить під загрозу цей життєво важливий процес, сказав він Science Media Centre. Але, додав він, існують більш нагальні проблеми щодо тропічних лісів, включаючи вирубку лісів, лісові пожежі та посухи .

Крістофер Стілл, професор лісової екосистеми в Університеті штату Орегон, також не брав участі у звіті, сказав, що дослідження дало деякі нові ідеї. Незважаючи на те, що велика увага приділяється впливу посухи на втрату дерев, він сказав CNN, «у цьому документі сказано, що це не просто посуха – нам також потрібно турбуватися про температуру, яку досягає листя».

Хоча він визнав, що цифри у звіті невеликі, він додав: «Я б трохи менше зосереджувався на відсотках, а більше на поняттях листя, що висувається в умовах дійсно високих температур, і як часто це відбувається, як довго і що це насправді означає».

Інші були більш обережними. Хлоя Брімікомб, кліматолог з Університету Граца в Австрії, сказала, що, враховуючи те, як мало листя досягає критичного температурного порогу, і наскільки високе потепління потрібно досягти, щоб досягти переломного моменту, «теоретично це означає, що тропічні ліси досить стійкі. до зміни клімату».

Вона сказала Science Media Centre, що «це проста модель, а динаміка дерев і лісів набагато складніша».

Автори звіту кажуть, що, незважаючи на невизначеність, дослідження дає важливу інформацію про те, як тропічні ліси реагуватимуть на зміну клімату.

«Ми починаємо бачити канарку у вугільній шахті», — сказав під час розмови з журналістами Джошуа Фішер, кліматолог з Університету Чепмена та автор звіту. «І ви хочете мати можливість виявити щось, що відбувається, перш ніж це стане широко поширеним».Наталя Півень

Випускниця факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка. Починала із роботи у регіональних ЗМІ. В команді Svoboda.ua з квітня 2022 року.