Вторник, 18 июня, 2024
За границей
11.09.2023

Землетрус у Марокко забрав життя понад 2100 людей: що відомо


Рятувальники в Марокко намагаються знайти тих, хто вижив після потужного землетрусу в п’ятницю , коли загинули понад 2000 людей, а віддалені села поблизу епіцентру залишилися в руїнах.

У сильно постраждалому центральному селі Мулай-Брахім, на південь від Марракеша в Атлаських горах, CNN знайшов сім’ю, яка живе у тимчасовому таборі на футбольному полі, і влада сказала їм, що може минути тиждень, перш ніж вони зможуть повернутися додому. Пожежники ведуть рятувальні роботи, але в деякі будівлі занадто небезпечно заходити.

Будівля, де жила Міна Бакензіз, була майже повністю зруйнована. «Люди прийшли і витягли мене», – сказала вона. «На мене нічого не впало, мені так пощастило».

Були пропозиції допомоги з усього світу, але неясно, скільки допомоги досягає тих, хто її потребує. Організація Об’єднаних Націй у суботу заявила, що запропонувала підтримку, але Марокко самостійно впоралося з відповіддю.

Проте в неділю десятки іспанських рятувальників прибули до Марракеша після офіційного запиту Марокко про допомогу, кажуть іспанські чиновники. Король Марокко Мухаммед VI також подякував Іспанії, Катару, Великобританії та Об’єднаним Арабським Еміратам за надіслану допомогу, повідомляє державна телекомпанія al-Aoula.

Землетрус магнітудою 6,8 стався ввечері в п’ятницю . За даними Геологічної служби США, він також був найсильнішим за останнє століття в регіоні навколо стародавнього міста Марракеш.

У неділю вдень кількість загиблих зросла до 2122 осіб, повідомила державна телекомпанія 2M, ще 2421 людина отримала поранення.

Очікується, що кількість загиблих зростатиме, оскільки рятувальники будуть розкопувати завали зруйнованих будинків у віддалених районах Атлаських гір.

У Марракеші, найбільшому місті поблизу центру землетрусу та головному туристичному центрі, багато сімей провели вечір суботи, залишаючись просто неба, оскільки влада попереджала жителів звертати пильну увагу на повторні поштовхи.

53-річна Хатімі спала в центральному парку Марракеша з усією сім’єю, включаючи маленьких дітей. Вона сказала, що вночі похолодало, тому вони залишилися разом. «Всі були надворі. Всі сусіди, всі. Ми не хочемо заходити всередину, всі налякані, тремтіння було таким сильним», – сказала вона CNN.

Люди трималися подалі від пошкоджених будівель у щільно затиснутому середньовічному центрі міста, а також навколишніх стін із червоної землі, де частини розвалилися.

У парку Олівераї в центрі Марракеша сотні людей, включаючи дітей і людей похилого віку, спали на ковдрах і саморобних матрацах. Сім’ї збилися разом, намагаючись трохи відпочити після шоку та паніки минулої ночі.

МНСники обшукують зруйновану будівлю в Амізмізі 10 вересня.
Жінки спостерігають за похоронами двох жертв смертоносного землетрусу в Мулай-Брахім, 10 вересня.
Люди оглядають зруйновані будівлі в Марракеші 10 вересня.
Жінка спостерігає, як люди оглядають пошкоджені будівлі в Мулай-Брахім, Марокко, 10 вересня.
Люди ховаються в парку після землетрусу 9 вересня в Марракеші, Марокко.
Люди збираються біля пошкодженої будівлі на вулиці в Марракеші, Марокко, 9 вересня.
66-річний Мохамед стоїть біля свого пошкодженого будинку в селі Мулай-Брахім, провінція Аль-Хауз, Марокко, 9 вересня.
Королівські збройні сили Марокко евакуюють тіло із будинку, зруйнованого землетрусом, у гірському селі Тафегахте 9 вересня.
Мінарет мечеті стоїть за пошкодженими або зруйнованими будинками після землетрусу в Мулай-Брахім, Марокко, 9 вересня.
Люди оплакують жертв землетрусу в Мулай-Брахім, Марокко, 9 вересня.
Житель пробирається крізь завали в Марракеші, Марокко, 9 вересня.
У Марракеші, Марокко, 9 вересня видно пошкоджену будівлю.
Рятувальники шукають завали в Амізмізі, Марокко, 9 вересня.
Жінка стоїть перед своїм зруйнованим землетрусом будинком у Марракеші, Марокко, 9 вересня. <br />
Люди оглядають пошкоджені будинки в Мулай-Брахім, Марокко, 9 вересня.
Рятувальники шукають тих, хто вижив у зруйнованому будинку в провінції Аль-Хауз, Марокко, 9 вересня.
Жінка дивиться на уламки будівлі в Марракеші, Марокко, 9 вересня.
Пошкоджений автомобіль стоїть на вулиці в Марракеші, Марокко, 9 вересня.
Мешканці ховаються на вулиці після землетрусу в Марракеші, Марокко, 9 вересня.
У неділю, 10 вересня, у селі Мулай-Брахім проходить жалоба жінок.
Люди присутні на похоронах двох жертв у Мулай-Брахімі 10 вересня.

Деякі принесли сумки з одягом та продуктами, готуючись до можливого довшого перебування подалі від дому.

Король видав вказівку створити комісію з надання допомоги для надання допомоги, житла та їжі для постраждалих. Він також наказав мечетям по всій країні проводити похоронні молитви, відомі як молитви «Джаназа», опівдні в неділю за вбитими.

По всьому місту приспущені прапори на знак триденної національної жалоби, оголошеної монархією.

В аеропорту Марракеша десятки туристів спали на підлозі в головному терміналі, чекаючи, коли встигнуть на рейс. Рейси в туристичний центр і з нього здійснюються в основному у звичайному режимі.

«Мого будинку немає»

Сцени руйнування та відчаю також розігрувалися в селах, розташованих у передгір’ях Атлаських гір, де був центр землетрусу.

У цих віддалених районах було найбільше смертельних випадків: будинки, побудовані з глинобитної цегли, руйнувалися на мешканців, а валуни блокували дорогу для прибуття рятувальних команд.

Повітряні відеозаписи показали села, що сидять на схилах, вирівняних, перетворених на купи уламків після землетрусу.

50-річна Фатіма розповіла, що її будинок у гірському селі Асні зруйновано.

«Я ледве встиг схопити дітей і вибігти, як побачив, що мій будинок руйнується на моїх очах. У сусіда теж обвалився будинок, під завалами двоє загиблих», – розповіла вона.

50-річний Мохаммед із сусіднього міста Уірган втратив під час землетрусу чотирьох членів родини.

«Мені вдалося благополучно вибратися з двома дітьми, але втратив решту. Мого будинку немає», — сказав він.

Рятувальні роботи там тривають.

«Ми на вулицях разом з владою, коли вони намагаються витягти мертвих з-під завалів. На моїх очах до лікарні було доставлено багато людей. Ми сподіваємося на чудеса з-під уламків», – сказав Мохаммед.

У невеликому містечку Мулай-Брахім кадри, опубліковані Reuters, показали, як селяни розкопують завали, щоб дістати тіла.

Рятувальники змагаються з часом. Перші 72 години після землетрусу є найбільш критичним періодом для пошуку тих, хто вижив, оскільки стан людей, які опинилися в пастці та поранених, може швидко погіршитися.

«Вони називають це «золотим періодом», тому що, якщо ви збираєтеся витягти людей з-під завалів, саме час це зробити», — сказав Джо Інгліш, речник Дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ.

«Ці міста та села, вони віддалені, до них важко дістатися… Міжнародна підтримка та солідарність надзвичайно важливі», – додав він.

Всесвітня організація охорони здоров’я заявила, що понад 300 тисяч людей постраждали від потужних поштовхів у Марракеші та прилеглих районах.

Освітні послуги будуть припинені з понеділка в 42 сільських громадах і селах у постраждалих від землетрусу провінціях Аль-Хауз, Чічауа і Тарудант, йдеться в заяві міністерства освіти Марокко, опублікованій на телеканалі 2M.

З 2004 року країна не стикалася з подібною катастрофою, коли землетрус магнітудою 6,3 стався в портовому місті Аль-Хосейма, забравши близько 630 життів.

Найсильніший землетрус сучасності в Марокко стався в 1960 році поблизу міста Агадір на заході країни, в результаті якого загинуло щонайменше 12 000 людей.Коломієць Ганна

Випускниця Інституту журналістики КНУ ім. Т.Шевченка. До 2022 року працювала редакторкою стрічки новин в міжнародному інформаційному агентстві. Спеціалізується на висвітленні подій суспільно-політичної тематики, а також новинах міжнародної політики. В команді Svoboda.ua з січня 2023 року.