Понедельник, 22 июля, 2024
За границей
18.10.2023

Президент США Джо Байден прибув до Ізраїлю з надзвичайним візитом

Президент Джо Байден прибув до Ізраїлю в середу в рамках однієї з найскладніших дипломатичних поїздок за час свого президентства, надзвичайно важливої поїздки до регіону, охопленого насильством після атак Хамаса і подальшої реакції Ізраїлю.

Прибуття Байдена до військового Тель-Авіва в середу ознаменувало його найрішучішу публічну демонстрацію підтримки Ізраїлю після нападів ХАМАС 7 жовтня, внаслідок яких загинули 1400 ізраїльтян — і десятки американців. Інші американці, а також багато ізраїльтян також є заручниками Хамаса. Щонайменше 3000 осіб було вбито в секторі Гази з початку бойових дій, повідомило у вівторок міністерство охорони здоров’я Палестини в секторі Гази.

Прибуття Байдена в Тель-Авів відбулося менш ніж за день після жахливого вибуху в баптистській лікарні Аль-Ахлі в місті Газа. Палестинські офіційні особи заявили, що внаслідок вибуху в центрі міста загинули сотні людей, і звинуватили Ізраїль. Ізраїльтяни заперечують свою відповідальність і покладають провину на невдалий запуск ракети палестинським ісламським джихадом.

Вибух у лікарні порушив плани Байдена на поїздку, коли президент ішов на літак Air Force One. Очікувалося, що президент зустрінеться з королем Йорданії Абдаллою II, президентом Єгипту Абдель Фаттахом ас-Сісі та президентом Палестинської автономії Махмудом Аббасом, щоб обговорити гуманітарну допомогу під час йорданського етапу візиту, але саміт — і йорданський етап поїздки. — був списаний. Як причину перенесення Білий дім назвав оголошений Аббасом період жалоби.

За словами ізраїльського чиновника та іншого джерела, знайомого з цим питанням, Ізраїль надав США зібрану ним інформацію про смертельний вибух. США аналізують це, і представники адміністрації передали це повідомлення принаймні деяким законодавцям Конгресу, повідомило знайоме джерело. Вибух призвів до проведеного в останню хвилину брифінгу головних радників президента з національної безпеки та телефонної розмови з держсекретарем Ентоні Блінкеном, який усе ще перебуває на Близькому Сході, щоб оцінити наявні розвіддані. Однак, як стало відомо CNN, жодних висновків про те, хто стояв за вибухом, зроблено не було, а президент доручив своїй команді продовжити оцінку наявної інформації.

Вибух і подальша гра в звинувачення будуть зависати над зустрічами Байдена в Ізраїлі, де він, як очікують, зустрінеться віч-на-віч із прем’єр-міністром Біньяміном Нетаньягу та іншими високопоставленими чиновниками. Присутність Байдена, який надає великого значення особистій дипломатії, покликана продемонструвати солідарність із найближчими союзниками США й утримати шахраїв у регіоні від відкриття другого фронту у війні.

Президент намагається знайти тонку грань між підтримкою Ізраїлю та запобіганням переростанню насильства в ширший військовий конфлікт, і ця місія ускладнилася через вибух у лікарні. Він та інші представники адміністрації США застерігають інших регіональних гравців, а саме Іран та його маріонетку «Хезболлу», від подальшого розширення бойових дій.

Байден спочатку зустрінеться з Нетаньягу в рамках обмеженої двосторонньої зустрічі, повідомив журналістам представник Ради національної безпеки Джон Кірбі. До числа учасників цієї зустрічі увійдуть інші офіційні особи США і військовий кабінет Ізраїлю.

На цих зустрічах Кірбі сказав: «Він збирається отримати від ізраїльтян уявлення про ситуацію на місцях і, що важливіше, про їхні цілі, плани, наміри на найближчі дні та тижні».

Байден «ставитиме кілька важких запитань. Він запитуватиме їх як друг, як справжній друг Ізраїлю, але він поставить їм кілька запитань». Пізніше, відповідаючи на запитання про те, якими будуть ці важкі запитання, Кірбі сказав, що вони будуть не «ворожими», а, скоріше, «в дусі справжнього, глибокого друга Ізраїлю».

За словами двох джерел, близьких до цього питання, Байден зосередиться на управлінні складною ситуацією, а не на забезпеченні чітких результатів. Це явна ознака того, що Білий дім прагне виправдати очікування після того, як йорданська частина поїздки була скасована.

Хоча насильство, таке як вибух у лікарні, завжди розглядалося як можливий ризик візиту, команда президента дійшла висновку, що переваги поїздки переважують ці ризики. Численні джерела повідомили, що головні радники президента у вівторок навіть близько не підійшли до скасування ізраїльської частини поїздки.Петренко Ігор

Автор аналітичних статей та інтерв'ю про українську політику і культуру. Активний учасник Революції Гідності. Цікавиться новинною журналістикою та геополітикою. Зі Svoboda.ua з початку заснування.