Пятница, 12 июля, 2024
Экономика
01.11.2023

Експерт Кацуба розповів чому потрібно реформувати НАК «Нафтогаз»

Щоб наблизити країну до енергетичної незалежності, українська енергетика має працювати за ринковими правилам. А для цього треба зменшувати ринкову вагу державних монополій і реформувати їх. Що треба змінити в найбільшому гравці на нафтогазовому ринку розповів у своїй статті експерт з питань енергетики та підприємець Олександр Кацуба.

Нафтогаз досі лишається надто громіздким, його звітність і бізнес-процеси недостатньо прозорими, а спроба зберегти політичні бали в очах приватних споживачів формує величезні борги компанії перед бюджетом, підкреслює Кацуба. Так, на 2024 рік компанія вимагає від бюджету 180 мільярдів гривень для забезпечення власного платіжного балансу.

Експерт бачить вихід в поступовому зменшенні ринкової ваги компанії, її реформуванні і приватизації після завершення війни. Приватизацію «Нафтогазу» зараз потрібно відкласти до мирних часів, і зосередитись на оптимізації управління.

По-перше – виділити в окрему державну компанію «Укргазвидобування», потенційно її навіть можна розділити на кілька менших гравців ринку з територіальним розподілом діяльності. По-друге – за «Нафтогазом» треба залишити керування Оператором ГТС, транзит, трейдинг, зберігання газу, реалізація інвестиційних проєктів з засвоєння великих родовищ. По-третє – потрібно повністю відновити функціонування наглядової ради та зробити добір менеджменту «Нафтогазу» максимально прозорим. Це потрібно для ефективної роботи та збільшення капіталізації.  Вже зараз варто вибудовувати комунікацію з великими нафтогазовими компаніями зі США та Європи, а також з інвестиційними фондами. Це дозволить корпорації стати донором бюджету і зайти стратегічних інвесторів у майбутньому, резюмує Кацуба.

Олександр Кацуба – український підприємець, експерт у сфері енергетики, власник компанії АЛЬФА ГАЗ.Коломієць Ганна

Випускниця Інституту журналістики КНУ ім. Т.Шевченка. До 2022 року працювала редакторкою стрічки новин в міжнародному інформаційному агентстві. Спеціалізується на висвітленні подій суспільно-політичної тематики, а також новинах міжнародної політики. В команді Svoboda.ua з січня 2023 року.

Теги: Экономика