Четверг, 18 апреля, 2024
Главные новости
07.11.2023

У Києві зростає напруга через розбіжності між Володимиром Зеленським і його військовим командуванням

Очевидні розбіжності між президентом України Володимиром Зеленським і його військовим командуванням стають дедалі публічнішими після запеклої суперечки щодо стану війни з Росією.

Ігор Жовка, заступник голови офісу Зеленського, у суботу засудив оцінку українського військового голови про те, що війна з Росією знаходиться в «патовій ситуації», що поглиблює ворожнечу в Києві, яка викликає загострення нервів щодо підтримки конфлікту Заходом.

Він відповідав на інтерв’ю з головним військовим Валерієм Залужним, який сказав The Economist у середу, що «ми досягли рівня технологій, який ставить нас у глухий кут» і «швидше за все, глибокого та красивого прориву» у війні не буде.

Жовка заявив українському телебаченню, що росіяни «уважно прочитають, занотують і зроблять висновки» інтерв’ю Залужного. Він сказав, що отримав дзвінки від колег із країн-партнерів «у паніці» з запитанням, чи справді війна зайшла в глухий кут, як описав Залужний.

«Чи цього ефекту ми хотіли досягти цією статтею?» – сказав Жовка.

«Можливо, це дуже глибокий стратегічний план, і ми таким чином досягнемо певних успіхів. Але, чесно кажучи, я дуже здивований», – додав Жовка.

Напруженість виникає в ключовий момент війни, коли повільний контрнаступ Києва та спалах насильства на Близькому Сході викликають побоювання, що фінансова та військова допомога Заходу може послабитися.

Зеленський також не погодився з оцінкою Залужного під час прес-конференції з президентом Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн у суботу, але визнав, що люди «втомилися» після 18 місяців війни в країні.

«Люди втомилися. Всі втомилися. Є різні думки […] Кожна людина, незалежно від статусу… Але це не безвихідь. Ще раз наголошую на цьому. Ми вже про це говорили. Це не якась новина», – сказав Зеленський.

«Нам усім потрібно зібратися разом і вирішити питання, більше працювати з нашими партнерами по протиповітряній обороні, розблокувати небо і дати можливість нашим хлопцям вести наступальні дії. Ось про що ми повинні думати. Тільки про це. Не про те, де ми будемо завтра. Але зараз», – сказав Зеленський.

У своєму інтерв’ю Залужний також виклав своє бачення того, що має зробити Україна, та яку підтримку з боку партнерів необхідно отримати, щоб вийти з глухого кута.

Але його загальна характеристика конфлікту підняла брови в Україні та потрапила в міжнародні заголовки. Це сталося, коли окреме інтерв’ю, яке Зеленський дав TIME, описувало українського президента як дедалі ізольованішу фігуру.

«Ніхто так не вірить у нашу перемогу, як я. Ніхто», — сказав Зеленський TIME, додавши, що для того, щоб прищепити цю віру союзникам України, «потрібна вся ваша сила, ваша енергія».

«Втома війною накочується хвилею. Ви бачите це в США, в Європі», – цитує Зеленського.

Він визнав, що початок війни між Ізраїлем і ХАМАСом відвернув увагу від боротьби України проти Росії, ускладнивши зусилля щодо підтримки міжнародного ентузіазму щодо боротьби його країни.

«Звичайно, ми програємо від подій на Близькому Сході. Люди гинуть, і там потрібна допомога світу, щоб врятувати життя», – сказав Зеленський.

Він додав ці коментарі під час суботньої поїздки фон дер Ляєн до Києва.

«Очевидно, що війна на Близькому Сході, цей конфлікт забирає фокус. Я думаю, що це одна з цілей Російської Федерації… Це факт. Результати ми бачимо», – сказав Зеленський.

Раніше український лідер висловив солідарність із Ізраїлем у зв’язку з атаками ХАМАС 7 жовтня, порекомендувавши світовим лідерам «поїхати в Ізраїль» і запропонувати підтримку «людям, які постраждали від терористичних атак».

Тим часом Україна продовжує важкий контрнаступ проти російських військ на півдні та сході.

Київ зміг завдати більше вдалих ударів у повітрі, і заявив, що його військово-повітряні сили в суботу завдали успішних авіаударів по судноверфі в східному портовому місті Керч на окупованому Росією Кримському півострові.

Командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук привітав льотчиків-учасників ударів у дописі у Telegram. Призначений російським чиновником сказав, що ціллю була верф, але протиповітряна оборона збила ракети. CNN не може незалежно перевірити жодне твердження.

Кримський міст, також відомий як Керченський міст, у суботу тимчасово перекрили для руху на дві години. Російська влада не назвала причину перекриття дороги на життєво важливій артерії, яка з’єднує материкову Росію з окупованим півостровом.Наталя Півень

Випускниця факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка. Починала із роботи у регіональних ЗМІ. В команді Svoboda.ua з квітня 2022 року.