Среда, 24 апреля, 2024
Наука
08.11.2023

Археологи знайшли в Німеччині багатовіковий скелет з протезом руки

Археологи в Німеччині знайшли багатовіковий скелет разом із металевим протезом руки, щоб замінити чотири втрачені пальці.

У заяві, опублікованій минулого тижня Державне управління охорони пам’яток Баварії, сказано, що археологи використовували вуглецеве датування, щоб визначити, що чоловік помер десь між 1450 і 1620 роками у віці від 30 до 50 років. Це зробить протез руки потенційно майже 600 років.

За словами археологів, пальці на лівій руці чоловіка, здається, були ампутовані, а залишки руки були оточені в видовбаному футлярі, виготовленому із заліза та іншого металу, що свідчить про передовий рівень медицини того часу.

У Фрайзінгу археологи знаходять у могилі чоловіка із залізним протезом на руці.  Металева частина показує, наскільки розвиненою була медицина в 15 столітті

«Порожнистий протез на лівій руці додав чотири пальці», — сказав у заяві Вальтер Ірлінгер, керівник відділу збереження археологічних пам’яток Баварії.

«Вказівний, середній, безіменний і мізинець індивідуально сформовані з листового металу і є нерухомими. Репліки пальців лежать паралельно одна одній, злегка вигнуті. Імовірно, протез був прикріплений до кукси ремінцями», – додав він.

Тканина, схожа на бинт, була знайдена всередині протеза руки, що свідчить про те, що вона використовувалася для амортизації кукси.

Останки були знайдені в могилі біля церкви в баварському місті Фрайзінг, приблизно за 40 кілометрів (25 миль) на північ від Мюнхена, під час комунальних робіт.

У Фрайзінгу археологи знаходять у могилі чоловіка із залізним протезом на руці.  Металева частина показує, наскільки розвиненою була медицина в 15 столітті

Фрайзінг був місцем кількох битв у середні віки та під час Тридцятилітньої війни 1618-1648 років. Ймовірно, це збільшило кількість ампутацій і, як наслідок, призвело до збільшення кількості протезів, йдеться у заяві.

Близько 50 подібних протезів того ж періоду були виявлені в Центральній Європі, складність яких варіювалася від нерухомого, як той, що був знайдений у Фрізінгу, до складного, рухомого протеза руки, який знаменито носив лицар Гьотц фон Берліхінген після 1530 року, додають археологи. .

А ще давніший протез дерев’яного пальця на нозі віком 3000 років був знайдений археологами в Єгипті в 1997 році.  Археологи з’ясували, що цей носок, який носила донька священика, був створений для того, щоб дозволяти ходити та виглядати естетично природно.Наталя Півень

Випускниця факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка. Починала із роботи у регіональних ЗМІ. В команді Svoboda.ua з квітня 2022 року.