Среда, 24 апреля, 2024
За границей
13.11.2023

Ісландія оголошує надзвичайний стан та евакуює жителів

Ісландія оголосила надзвичайний стан, а поліція закликала жителів евакуюватися з прибережного міста Гріндавік після сильної хвилі землетрусів на південному заході країни, пов’язаної з можливим виверженням вулкана.

Згідно з даними ісландського метеорологічного управління, з опівночі до 14:00 у п’ятницю було зареєстровано майже 800 підземних поштовхів, найдрібніший з яких був на глибині 3-3,5 кілометра (1,86-2,18 милі).

У п’ятничній заяві Агентство цивільного захисту Ісландії заявило, що магматичний тунель, який утворюється, може досягти Гріндавіка. Але станом на вечір п’ятниці влада Ісландії заявила, що неможливо сказати, чи може магма пробитися на поверхню і де це можливо.

«Землетруси можуть бути сильнішими за ті, що вже відбулися, і така послідовність подій може призвести до виверження. Однак досі немає ознак того, що магма наближається до поверхні. За його ходом уважно стежать», – повідомили в Управлінні цивільного захисту.

Магма — це суміш розплавлених і напіврозплавлених порід під поверхнею Землі, які можуть спричинити виверження, коли вони потраплять на поверхню, перетворюючись на лаву.

Влада закликала жителів спокійно евакуюватися та підкреслила, що безпосередньої небезпеки немає.

«Ми хочемо ще раз наголосити, що жителі ПОВИННІ евакуювати свої будинки та покинути місто. Але ще раз наголошуємо, що це не екстрена евакуація, є достатньо часу, щоб підготуватися, закріпити речі та спокійно виїхати з міста», – повідомили в Управлінні цивільного захисту.

«Зрозуміло, що ми маємо справу з подіями, яких ми, ісландці, раніше не стикалися, принаймні після виверження Вестманнаейяра. Ми разом протистояли цьому, разом протистоятимемо і не падатимемо духом», – додали в Управлінні цивільного захисту.

Посольство США в Ісландії випустило попередження про вулкан , попереджаючи про збільшення ознак вулканічної активності.

«Якщо станеться виверження, дотримуйтеся вказівок ісландської влади. Вулканічна небезпека може включати лаву, токсичні гази та сильний дим від пожеж, які запалює лава», – йдеться в повідомленні.

Всесвітньо відомий термальний басейн Блакитна лагуна в цьому районі вже закритий через триваючу сейсмічну активність.

З 2021 року виверження відбувалося майже кожні 12 місяців, і останнє виверження відбулося в липні на південь від столиці Ісландії Рейк’явіка.

Ісландія  розташована на межі тектонічних плит, яка постійно розколюється, відштовхуючи Північну Америку та Євразію одна від одної вздовж лінії Серединно-Атлантичного хребта. Тут знаходяться 32 діючі вулкани.Коломієць Ганна

Випускниця Інституту журналістики КНУ ім. Т.Шевченка. До 2022 року працювала редакторкою стрічки новин в міжнародному інформаційному агентстві. Спеціалізується на висвітленні подій суспільно-політичної тематики, а також новинах міжнародної політики. В команді Svoboda.ua з січня 2023 року.