Среда, 17 апреля, 2024
Власть
24.02.2024

Крах НАЗК: керівника агентства визначили ще до завершення конкурсу

Вже завтра Конкурсна комісія з відбору на посаду голови Національного агентства з питань запобігання корупції планує оголосити переможця. Ця людина стане керівником агентства під час війни і буде очолювати його найближчі чотири роки. Але викликає великі питання сам конкурс і визначення його переможця, про це в своєму блозі написав політтехнолог Олексій Голобуцький.

У ЗМІ уже з’явилась інформація, що конкурс на голову НАЗК провели непрозоро, а прізвище нового керівника визначили кулуарно навіть до офіційного завершення відбору. Мовляв, новим головою НАЗК стане Андрій Вишневський – нібито його лобіює на посаду Артем Ситник.

Тема доволі цікава і моя джерела підтверджують правдивість інсайдів.

Отже, хоча відбір кандидатів тривав з грудня минулого року, увага ЗМІ до нього була мінімальною. За виключенням кількох публікацій від громадських організацій, що залучені самою комісією для допомоги в проведенні конкурсу, та кількох юридичних видань, інших аналізів не було.

Документи на конкурс подали 64 особи. До відбору допустили 51, потім на другий етап конкурсу – 24-ьох, які набрали найбільше балів. І саме в цей момент конкурсна комісія (троє представників України та троє від міжнародних організацій) увійшла в суб’єктивний режим оцінювання.

Лишили всього 10 обраних, хоча невідомо за якими саме критеріями їм пощастило. Бо серед них є особи, яких впевнено можна назвати недоброчесними, не всі мають досвід роботи на керівних посадах, а деякі ледь-ледь набрали мінімальні бали під час прозорого етапу оцінювання.

На закритій зустрічі з членами Комісії представники громадських організацій прямо сказали про непрозорість відбору. Але це не вплинуло на рішення. Чому одних дискваліфікували, а інших – допустили, так і залишилося таємницею.

І тут цікавою стає роль Артема Ситника – ексголови НАБУ, який навіть притягався раніше до відповідальності за корупційне порушення. Нині він є першим заступником голови НАЗК.

Як зазначають ЗМІ, 22 лютого в кабінеті Ситника пройшла закрита нарада для «вузького кола». Одразу двоє її учасників на умовах анонімності розповіли – Ситник прямо повідомив, що переможцем конкурсу буде Андрій Вишневський, запасний варіант, на випадок форс-мажору – Дмитро Калмиков.

Мовляв, відбудеться все блискавично – 25 лютого, комісія оголосить переможця, якого максимально швидко й призначать. Наступний крок – заміна заступників. Сам Ситник, за домовленістю з Вишневським та Калмиковим, нібито, залишиться першим замом та відповідатиме за фінансовий контроль. Калмиков також отримає посаду заступника.

Якщо ж трапиться якийсь форс-мажор, то схема буде іншою – Калмиков — голова, а Вишневський – заступник.

Ще з цікавого від джерел:

  • повністю ліквідують підрозділ, який займався питаннями, пов’язаними з притягненням росії та її пособників до відповідальності (от прям «вірне» рішення в умовах війни)
  • загалом звільнять близько 50% персоналу агентства та окремо – команду внутрішнього контролю та HR, що проводили службові перевірки по Вишневському.

 

«НАЗК має боротися з непотизмом, просувати прозорі конкурси для призначення на державні посади. Імітація конкурсу, якою Ситник хизується перед командою, ставить жирний хрест на майбутніх чотирьох роках роботи НАЗК», — розказав працівник НАЗК, присутній на нараді.

«Чутки про угоду Калмикова та Вишневського з Ситником, який через «Центр протидії корупції» забезпечить одному перемогу, іншому – заступника, були давно. Думали, стандартний шум. Коли Ситник це підтвердив, зрозуміли, що далі буде «друзям – все, ворогам – закон», — пояснило друге джерело ЗМІ.

Ще кілька джерел в уряді, НАЗК та серед громадського сектору назвали одне з двох прізвищ як ймовірного переможця. Пояснюють це головною причиною – підтримкою з боку Ситника, в тому числі нібито завдяки його тісним контактам з Іриною Шибою, яка очолює секретаріат комісії.

Як саме буде реалізована схема – побачимо 25 лютого. Але вже очевидно, що фактично вона ставить великий хрест на самій ідеї НАЗК, як незалежної антикорупційної структури.

Сумнівно легітимний і кулуарно призначений керівник… Захоплення влади в НАЗК вузькою групою осіб… Дискредитація всієї системи конкурсів… Це занадто висока ціна, що заплатить воююча країна за уражені амбіції однієї людини. Бо з такими підходами можна попрощатися з агентством, як з незалежною та ефективною структурою.

P.S.

До речі, про двох фаворитів в мережі гуляють цікаві відомості. Цитую те, що знайшов:

Дмитро Калмиков:

  1. Рідний брат Дмитра був засуджений у 2017 році за фінансування тероризму.
  2. Сам Калмиков мав зв’язки з т.зв. «ЛНР», які використовував для збереження свого майна на окупованій території та трансферу ресурсів з підконтрольної Україні території.

Андрій Вишневський:

  1. Всі попередні місця роботи покидав зі скандалами, в Міністерстві юстиції навіть сидів за столом, який винесли в коридор, щоб переконати його покинути кабінет.
  2. В 2011 році фігурував у кримінальній справі за хуліганство, а у 2013 році – за наркотики.
  3. Його піймали на підробці документу про непридатність до військової служби. Цей документ від подав у НАЗК.
  4. Вишневський раніше був звільнений з НАЗК по статті — за неналежне виконання обов’язків, після службового розслідування.

Про все це конкурсній комісії було відомо, але вона вирішила просто «не ставити зайвих питань».Наталя Півень

Випускниця факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка. Починала із роботи у регіональних ЗМІ. В команді Svoboda.ua з квітня 2022 року.

Теги: Власть