Понедельник, 29 мая, 2023
блоги
31.05.2022

Максим Орищак: що буде з цінами на продукти в Україні

Максим Орищак

З початку 2022 року офіційна інфляція складає 10,9%, а продуктовий кошик за цей час подорожчав на 16,1%. Основна причина подорожчання в Україні полягає у логістиці. Збільшилася вартість доставки товарів – як усередині країни, так і міжнародних. Тому дорожчають і вітчизняні, і імпортні.

З початку року бензин в Україні подорожчав на 75,7%. У середньому по Україні літр А-95 коштує 50,78 грн станом на 25 травня. Вартість імпортованих товарів зросла через інфляцію у всьому світі. За підсумками 2022 року, інфляція в єврозоні може становити 6,1% проти очікуваних 4%, а інфляція в США досягла найвищого показника за 40 років і продовжує зростати. Українські рітейлери закладають потенційне зростання вартості товарів заздалегідь, оскільки самі купуватимуть наступну партію товару за вищими цінами і не хочуть втрачати маржу прибутковості.

Дорожчати будуть всі товари, і чекати, що гречка, хліб чи олія більше не зростуть у ціні, не варто. Тільки за травень вартість літра бензину зросла на 46%, а курс долара вже досяг позначки 40 грн. Транспортні витрати закладатимуть у вартість як вітчизняних, так і імпортних товарів.

Війна в Україні спровокувала гуманітарну кризу, а економічні збитки від конфлікту сприятимуть значному уповільненню глобального зростання у 2022 році та додадуть інфляції. Тому призупинення зростання цін не буде ані в Україні, ані у світі.

Зростання цін на паливо та продукти найбільше вдарило по вразливих верствах населення в країнах з низьким рівнем доходу, – підсумував Орищак. — Міжнародний валютний фонд уже заявив, що очікує цього року на значний інфляційний тиск у всьому світі. Прогнозується, що інфляція буде гіршою у країнах, де можливе зростання цін у середньому на 8,7% протягом цього року.

Теги: блоги