Четверг, 18 апреля, 2024
За границей
24.10.2023

ХАМАС звільняє ще двох заручників, оскільки Ізраїль посилює удари по Газі

 

ХАМАС звільнив двох громадян Ізраїлю в понеділок, згідно з багатьма джерелами, на тлі зростаючого тиску з метою забезпечення звільнення сотень заручників, захоплених групою бойовиків, що базується в Газі, під час жорстокої терористичної атаки на Ізраїль 7 жовтня.

«Я можу підтвердити, що моя мати Йочі Йохевед Ліфшиц була однією з двох заручників, звільнених Червоним Хрестом цього вечора. Хоча я не можу передати словами полегшення від того, що вона тепер у безпеці», – заявила дочка Шерон Ліфшиц у заяві.

Вона сказала, що зосереджена на звільненні свого батька, який, як вважається, все ще перебуває в полоні.

Кілька джерел назвали Нуріта Купера другим заручником, звільненим у понеділок.

Бойовики угруповання бойовиків убили понад 1400 людей того дня, за даними Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ), під час нападу бойовиків, який став найбільш смертоносним за всю 75-річну історію Ізраїлю, і виявив приголомшливий провал розвідки силами безпеки країни.

У відповідь Ізраїль бомбардував Газу, яку контролює ХАМАС, убивши понад 5000 людей і поранивши понад 15 000 лише за два тижні, за даними палестинських чиновників охорони здоров’я. Вибухи зруйнували цілі квартали, включаючи школи та мечеті, і зруйнували і без того недостатню систему охорони здоров’я.

Нуріт Купер і Йохевед Ліфшиц були звільнені ХАМАСом, повідомляють численні джерела.

Жінок викрали з їхніх будинків у кібуці Нір Оз 7 жовтня, йдеться в заяві офісу прем’єр-міністра Ізраїлю. Їх подружжя — 85-річний чоловік Купер Амірам і 83-річний чоловік Ліфшиц Одед — були викрадені разом з ними і досі утримуються ХАМАСом, додається в ньому.

У заяві високо оцінено зусилля, які привели до звільнення двох жінок у понеділок, і подяковано Єгипту та Червоному Хресту за допомогу. «ЦАХАЛ і сили безпеки наполегливо працювали протягом останніх кількох днів по всіх каналах, щоб звільнити їх і подолати численні труднощі, створені ХАМАСом», — йдеться в заяві представника офісу.

ХАМАС підтвердив, що двох заручників було звільнено за посередництва Катару та Єгипту в заяві в понеділок. «[Ми] звільнили двох затриманих… враховуючи, що ворог відмовлявся прийняти їх з минулої п’ятниці», — сказав речник ХАМАСу Абу Обайда. «Ми вирішили звільнити їх з вагомих гуманітарних причин і причин здоров’я».

Ця подія сталася після звільнення Хамасом двох американських заручників — Джудіт Тай Раанан та її 17-річної доньки Наталі Раанан — минулого тижня. Тодішній представник ХАМАСу заявив, що двох американських заручників було звільнено «з гуманітарних міркувань» і щоб «довести американському народу та всьому світу», що заяви уряду Сполучених Штатів «неправдиві та безпідставні».

Зростання кількості страйків

Нещодавно Ізраїль розширив свій наступ проти ХАМАСу та його регіональних ворогів, посиливши бомбардування обложеного сектора Газа, завдавши ударів по осередках Хезболли в Лівані та націлившись на окупований Західний берег .

За даними міністерства охорони здоров’я в ізольованому анклаві, який контролюється ХАМАС, сотні людей були вбиті в секторі Газа внаслідок постійних повітряних нападів у понеділок вранці.

У нічних ударах у південному місті Рафах загинули щонайменше 28 людей і десятки були поранені, повідомило палестинське міністерство внутрішніх справ у підконтрольному ХАМАС секторі Газа рано у вівторок (за місцевим часом). У попередніх заявах міністерства говорилося, що ізраїльські авіаудари також вразили будинки в інших частинах Гази протягом ночі, включаючи Бейт-Лахію на півночі та Хан-Юніс на півдні.

Невеликій кількості вантажівок із гуманітарною допомогою було дозволено перетнути з Єгипту до Гази з минулих вихідних, але гуманітарні організації попереджають, що поточні темпи доставки мало що допоможуть задовольнити потреби 2 мільйонів людей, які проживають в анклаві.

Здається, ізраїльські удари наростають; Згідно з повідомленням команди CNN на півдні Ізраїлю , нічні вибухи в неділю були одними з найбільш тривалих бомбардувань північної частини Гази за останні два тижні . Вони прибули, коли Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) готується до можливої ​​наземної операції на обложеній території. На кордоні вже скупчилася величезна кількість військ і танків.

Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант заявив у понеділок, що Ізраїль готується до «багатосторонньої операції» проти ХАМАС з «повітря, землі та моря». Після огляду військово-морської бази в Ашдоді Галлант випустив відеозвернення, в якому наказав ізраїльським солдатам «готуватися».

Вид із південного ізраїльського міста Сдерот показує клуби диму під час ізраїльського удару по Газі 22 жовтня.

Раніше CNN повідомляв , що адміністрація Байдена тиснула на Ізраїль, щоб той відклав його неминуче вторгнення в Газу, щоб дозволити звільнити більше заручників ХАМАС і надати допомогу анклаву.

Серед викрадених ХАМАС були іноземці, включно зі США, Мексики, Бразилії та Таїланду.

Інформація про статус, місцезнаходження та особи всіх заручників залишається обмеженою. Деякі з них були ідентифіковані сім’ями, які впізнали їх за онлайн-відео, що викликало відчайдушні благання про їх повернення.

Президент США Джо Байден, держсекретар Ентоні Блінкен і прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак прибули до Ізраїлю на тлі зростання тиску на світових лідерів.

У п’ятничній заяві ХАМАС заявив, що працює з посередниками в Єгипті, Катарі та інших «дружніх країнах» для звільнення іноземних громадян.

На тлі зусиль зі звільнення заручників, утримуваних ХАМАС, високопоставлений ізраїльський чиновник заявив CNN у неділю, що в Газі «припинення вогню» не буде.

Допомога просочується в анклав

Загалом 34 вантажівки, наповнені вкрай необхідною допомогою, прибули до Гази з Єгипту протягом вихідних. Але жоден не мав палива, яке є життєво важливим для роботи лікарень і очищення води на ізольованій території. Ізраїль заявив, що паливо буде викрадено ХАМАС.

За даними Управління ООН з координації гуманітарних питань (УКГП), ще 20 вантажівок перетнули Рафах у Газу в понеділок. Але речник ООН Стефан Дюжаррік попередив, що поточна допомога, яка надходить до Гази, є «краплею в море».

«Відсутність палива означає відсутність опріснення води. Відсутність палива також означає, що гуманітарним партнерам доведеться зосередити майже всю свою операцію з доставки допомоги на транспортуванні води. Це також означає відсутність пекарень і лікарень», – йдеться в заяві OCHA.

Гуманітарні працівники та міжнародні лідери попередили, що поставок недостатньо для боротьби з «катастрофічною» гуманітарною ситуацією в Газі, тоді як Товариство Червоного Півмісяця Палестини заявило, що це «крапля в морі» того, що необхідно.

За даними ООН, територія зазвичай приймає 455 вантажівок допомоги на день. Це означає, що з поставками у вихідні дні в Газу не вистачає понад 7200 вантажівок допомоги, ніж зазвичай було б отримано між 7 і 22 жовтня, підрахували CNN. Це половина від 1% – або одна двохсота – від суми допомоги, яку вона зазвичай отримує.

За словами Лео Канса з «Лікарів без кордонів», ситуація в смузі стає дедалі жахливішою, тому лікарі в лікарнях Гази змушені працювати без морфіну чи знеболювальних через дефіцит.

«Зараз у нас є люди, яких оперують без морфіну. Це просто сталося з двома дітьми», — сказав керівник місії в Єрусалимі групи, також відомої як «Лікарі без кордонів».

Канс також визнав повідомлення CNN про батьків, які вдавалися до написання імен своїх дітей на їхніх кінцівках у випадку, якщо вони або діти були вбиті.

Медичні працівники також описали «катастрофічні» умови в одній центральній лікарні Гази, оскільки закінчилися запаси електроенергії та палива, а пошкоджені медичні заклади швидко переповнювалися жертвами.

Доктор Іяд Ісса Абу Захер, генеральний директор лікарні мучеників Аль-Акса в Газі, описав CNN у неділю «кривавий день» для свого персоналу, сказавши, що лікарня прийняла до 166 тіл і понад 300 поранених людей.

«Жодна лікарня в світі не може прийняти таку кількість постраждалих», — сказав він.

Люди збираються, коли медики транспортують поранених до лікарні мучеників Аль-Акси в Дейр-ель-Балах у Газі після ізраїльського удару 22 жовтня.

Відео, отримані CNN, показали, як лікарня прийняла понад десяток тіл, загорнутих у савани, у той час як члени горюючої родини намагалися впізнати їх.

В іншій лікарні Гази лікарі попередили, що більшість важкохворих немовлят, які покладаються на апарати штучної вентиляції легенів у відділенні для новонароджених, помруть у разі припинення електропостачання.

«Якщо електрику буде припинено, у цьому відділенні відбудуться катастрофічні події», — сказав доктор Фуад аль-Бюльбюль, завідувач відділення новонароджених у лікарні Аль-Шіфа в Газі, на відео, опублікованому Міністерством охорони здоров’я в Газа.

«Ми можемо врятувати лише одну [або] двох немовлят, але ми не можемо врятувати всіх немовлят».

Мешканці Гази: Ніде не безпечно

Минулими вихідними Ізраїль знову закликав цивільних залишити північні частини смуги – попередження, яке було засуджено Всесвітньою організацією охорони здоров’я та яке, за словами палестинського Червоного Півмісяця, рівнозначне «смертній карі для пацієнтів».

Мешканці, які вирішили залишитися, повідомили CNN, що в секторі Газа немає безпечного місця серед потужних бомбардувань Ізраїлю.

Щонайменше 26 людей були вбиті внаслідок ізраїльських ударів по табору біженців Джабалія – одному з найбільших у Газі, – повідомив CNN директор індонезійської лікарні в Газі Атеф Аль Кахлут. У південному місті Рафах 29 людей загинули в результаті обстрілу чотирьох будинків, повідомив речник міністерства охорони здоров’я Гази Ашраф Аль-Кідра.

Після авіаударів Ізраїлю по смузі Гази було видно великі клуби диму, які піднімалися з горизонту Гази, показала пряма трансляція на Al-Jazeera. Агентство Reuters показало велику хмару диму, що піднімається з Гази і видно з півдня Ізраїлю.

Міністерство внутрішніх справ Палестини в Газі повідомило, що бомби влучили в будівлі в Рафаху, Хан-Юнісі, центральній частині Гази та в місті Газа, включаючи будинки. ЦАХАЛ заявив у понеділок, що завдав удару по 320 «терористичним цілям» у Газі, включаючи тунелі та «десятки оперативних командних центрів», що належать ХАМАС та Ісламському джихаду.

«Вони хочуть, щоб ми всі загинули, вони б’ють Газу, це не має нічого спільного з війною проти ХАМАС», — сказав один із жителів Джабалії Махмуд.

«Моя мати паралізована, вона відмовляється евакуюватися і каже, що безпечного місця немає», — сказав він.

Інший житель Джабалії, Мохаммад Салама, сказав, що він втратив 18 членів сім’ї під час страйку в понеділок вранці, переважно жінок і дітей.

«Тут немає терористів, я клянуся всіма членами моєї сім’ї, яку я втратив сьогодні, це лише невинні цивільні», — сказав Салама.

У неділю ХАМАС та ізраїльські сили вступили в обмежені зіткнення в Газі – це, як вважають, одне з перших суттєвих сутичок на землі в смузі після атаки ісламістських бойовиків на Ізраїль 7 жовтня, у результаті якої загинуло понад 1400 людей, переважно цивільні особи.

За словами речника ЦАХАЛа Даніеля Хагарі, у неділю під час операції в районі кібуцу Кіссуфім поблизу Гази було вбито солдата ЦАХАЛ і ще трьох поранено. Раніше ХАМАС заявив, що його бойовики знищили два ізраїльських військових бульдозери і танк у засідці поблизу міста Хан-Юніс в Газі, змусивши ізраїльські війська відступити без своїх машин.

Сполучені Штати та їхні союзники закликали Ізраїль бути стратегічним і чітко визначати свої цілі під час будь-якої наземної операції в Газі, застерігаючи від тривалої окупації та роблячи наголос на уникненні жертв серед цивільного населення, хоча за останні два тижні в Газі було вбито більше людей ніж під час будь-якого попереднього конфлікту з Ізраїлем.

Зростаюча кількість загиблих викликала зростання протестів на Близькому Сході та за його межами, оскільки соціальні мережі наповнюються зображеннями спустошення, яке переживають жителі Гази.

У неділю президент США Джо Байден зробив серію дзвінків світовим лідерам, у тому числі прем’єр-міністру Ізраїлю Біньяміну Нетаньяху, щодо триваючого конфлікту та на тлі зусиль американських чиновників, які намагаються не допустити його розширення.

У Білому домі заявили, що під час розмови Нетаньяху та Байден «підтвердили, що потік гуманітарної допомоги в Газу буде продовжуватися».

Більш широкий конфлікт

У той час як Ізраїль готує свої війська навколо Гази, його військові також брали участь у спалахах в інших місцях, із зростанням насильства на окупованому Західному березі та на його північному кордоні з Ліваном .

ЦАХАЛ розпочав серію рейдів і заарештував десятки ймовірних членів ХАМАС на Західному березі після нападу на Ізраїль на початку цього місяця.

Згідно із заявою Міністерства охорони здоров’я Палестини, двоє палестинців були вбиті після того, як ізраїльські війська здійснили рейд у табір біженців Джалазун поблизу Рамалли в понеділок.

Згідно з даними міністерства, загальна кількість убитих із 7 жовтня на окупованому Західному березі річки Йордан як ЦАХАЛом, так і ізраїльськими поселенцями досягла 95 осіб.

Армія оборони Ізраїлю повідомила CNN, що під час рейду було затримано 15 розшукуваних підозрюваних, 10 з яких, як вони стверджували, були бойовиками ХАМАС, і що було знайдено зброю та боєприпаси.

У неділю Армія оборони Ізраїлю завдала авіаудару по мечеті Аль-Ансар у таборі біженців на Західному березі річки Дженін, яка, за її словами, використовувалася групами бойовиків для планування «неминучої терористичної атаки».

Не повідомляється, чи був завданий удар реактивним літаком, що стане першим ударом винищувача на Західному березі за майже два десятиліття.

Тим часом увечері в неділю та в понеділок Армія оборони Ізраїлю заявила, що завдала ударів по осередках ліванської » Хезболли» , підтримуваного Іраном воєнізованого руху, на ліванській стороні кордону, яка, за її словами, планувала здійснити напади на Ізраїль.

Нетаньяху попередив у неділю, що якщо Хезболла вирішить вступити у війну, вона буде покалічена «з такою силою [вона] навіть уявити не може».Коломієць Ганна

Випускниця Інституту журналістики КНУ ім. Т.Шевченка. До 2022 року працювала редакторкою стрічки новин в міжнародному інформаційному агентстві. Спеціалізується на висвітленні подій суспільно-політичної тематики, а також новинах міжнародної політики. В команді Svoboda.ua з січня 2023 року.