Суббота, 20 апреля, 2024
блоги
11.04.2022

Анна Кушнерук: як пережити стрес під час війни

Анна Кушнерук

Багато людей за час воєнних дій, що проходять на території України, отримали психологічні травми: втрата рідних, зґвалтування, насильство, катування жінок та дітей.

Внаслідок усіх цих травматичних подій найчастіше у жертв та свідків може розвинутися гостра реакція на стрес (ГРС), яка з часом може перетворитися на посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).

На щастя, у цілому психіка людини є досить дивовижним механізмом, який здатен самозцілюватися. Саме тому ГРС та ПТСР розвиваються не у всіх.

Та щоб гостра реакція не переросла у посттравматичний синдром і не перетворилася на психічний розлад, потрібно знати симптоми та шляхи призупинення хвороби.

Гостра реакція на стрес розвивається внаслідок незвичайного фізичного/психічного стресу (загроза реальної смерті, серйозної травми або сексуального насильства).

ГРС продовжується від 3 днів до 1 місяця після травми (на противагу ГРС, ПТСР розвивається не раніше, ніж через 1 місяцЬ після події). Аби чітко встановити діагноз ГРС симптоми повинні тривати щонайменше три дні.

ГРС викликає клінічно значущий дистрес (хронічний стрес) або порушення в соціальних, професійних або інших важливих сферах функціонування.

Через один місяць ГРС може прогресувати до посттравматичного стресового розладу. Однак, враховуючи, що це тимчасовий стан, ГРС може й зникнути протягом місяця і не призвести до ПТСР.

Пам’ятайте та нагадуйте тим, хто пережив сильний стрес: будь-яка реакція на травму є нормальною реакцією на ненормальну ситуацію.

У жодному разі не потрібно звинувачувати себе у слабкості та не шукати ознак психопатології!Коломієць Ганна

Випускниця Інституту журналістики КНУ ім. Т.Шевченка. До 2022 року працювала редакторкою стрічки новин в міжнародному інформаційному агентстві. Спеціалізується на висвітленні подій суспільно-політичної тематики, а також новинах міжнародної політики. В команді Svoboda.ua з січня 2023 року.

Теги: блоги