Суббота, 22 июня, 2024
Наука
07.09.2023

Японія запустила рентгенівський супутник «Місячний снайпер»


Революційний супутник, який розкриє небесні об’єкти в новому світлі, і місячний посадковий апарат «Місячний снайпер» стартували в ніч на середу.

Запуск Японського космічного агентства, який кілька разів переносився через погану погоду, відбувся на борту ракети H-IIA з космічного центру Танегасіма о 19:42 за східним часом у середу або 8:42 за японським стандартним часом у четвер.

Японський супутник XRISM і посадковий модуль на Місяць запустили в середу.

Супутник XRISM і посадковий модуль на Місяць стартували з Японії в четвер вранці.JAXA/YouTube

Захід транслювався в прямому ефірі на YouTube-каналі JAXA , пропонуючи трансляцію англійською та японською мовами.

Супутник XRISM (вимовляється як «crism»), який також називають  місією рентгенівського зображення та спектроскопії , є спільною місією JAXA та NASA, а також за участю Європейського космічного агентства та Канадського космічного агентства.

Візуалізація художника показує, як виглядатиме XRISM, коли він буде на орбіті.

Візуалізація художника показує, як виглядатиме XRISM, коли він буде на орбіті.Центр космічних польотів NASA Goddard

Поряд із поїздкою є JAXA SLIM, або  Smart Lander для дослідження Місяця . Цей маломасштабний дослідницький посадковий апарат розроблений для демонстрації «точкового» приземлення в певному місці в межах 100 метрів (328 футів), а не в типовому кілометровому діапазоні, покладаючись на технологію високоточної посадки. Точність призвела до того, що місія отримала назву «Місячний снайпер».

За даними NASA, супутник і два його інструменти спостерігатимуть за найгарячішими регіонами Всесвіту, найбільшими структурами та об’єктами з найсильнішою гравітацією. XRISM буде виявляти рентгенівське світло, довжину хвилі якого не бачать люди.

Вивчення вибухів зірок і чорних дір

Рентгенівські промені випромінюють деякі з найенергетичніших об’єктів і подій у Всесвіті, тому астрономи хочуть їх вивчати.

«Деякі речі, які ми сподіваємося вивчити за допомогою XRISM, включають наслідки зіркових вибухів і струменів частинок зі швидкістю близько до світла, що запускаються надмасивними чорними дірами в центрах галактик», — сказав Річард Келлі, головний дослідник XRISM у Центрі космічних польотів імені Годдарда NASA. у Грінбелті, штат Меріленд, у заяві. «Але, звичайно, ми дуже раді всім несподіваним явищам, які XRISM виявить, спостерігаючи за нашим космосом».

У порівнянні з іншими довжинами хвиль рентгенівське випромінювання настільки коротке, що воно проходить через тарілчасті дзеркала, які спостерігають і збирають видиме, інфрачервоне та ультрафіолетове світло, як-от космічні телескопи Джеймса Вебба та Хаббла.

Маючи це на увазі, XRISM має тисячі вигнутих окремих вкладених дзеркал, які краще розроблені для виявлення рентгенівських променів. Супутнику потрібно буде відкалібрувати кілька місяців після того, як він досягне орбіти. Місія розрахована на три роки.

XRISM містить дві спеціальні матриці дзеркал для виявлення рентгенівського випромінювання.

XRISM містить дві спеціальні матриці дзеркал для виявлення рентгенівського випромінювання.Тейлор Мікал/НАСА

За даними NASA, супутник може виявляти рентгенівське випромінювання з енергією від 400 до 12 000 електрон-вольт, що значно перевищує енергію видимого світла при 2-3 електрон-вольтах. Цей діапазон виявлення дозволить вивчати космічні екстремуми у всьому Всесвіті.

Супутник несе два інструменти під назвою Resolve і Xtend. Resolve відстежує дрібні зміни температури, що допомагає визначити джерело, склад, рух і фізичний стан рентгенівського випромінювання. Resolve працює при температурі мінус 459,58 градусів за Фаренгейтом (мінус 273,10 градусів за Цельсієм), що приблизно в  50 разів нижче, ніж у глибокому космосі , завдяки контейнеру з рідким гелієм розміром з холодильник.

Цей інструмент допоможе астрономам розкрити космічні таємниці, такі як хімічні деталі сяючого гарячого газу всередині галактичних скупчень.

«Інструмент Resolve від XRISM дозволить нам вдивитися в структуру джерел космічного рентгенівського випромінювання настільки, наскільки це було неможливо раніше», — сказав Келлі. «Ми очікуємо багато нових ідей про найгарячіші об’єкти у Всесвіті, які включають зірки, що вибухають, чорні діри та галактики, що живляться від них, і скупчення галактик».

Тим часом Xtend надасть XRISM одне з найбільших полів зору на рентгенівському супутнику.

«Спектри, які збирає XRISM, будуть найдетальнішими, які ми коли-небудь бачили для деяких явищ, які ми спостерігатимемо», — сказав Брайан Вільямс, науковий співробітник проекту NASA XRISM у Годдарді, у заяві. «Місія дасть нам можливість зрозуміти деякі з найскладніших для вивчення місць, як-от внутрішні структури нейтронних зірок і струменя частинок із майже світловою швидкістю, що живляться чорними дірами в активних галактиках».

Місячний снайпер націлився на кратер

Тим часом SLIM використовуватиме власну силову установку, щоб попрямувати до Місяця. Космічний корабель прибуде на орбіту Місяця приблизно через три-чотири місяці після запуску, обертається навколо Місяця протягом одного місяця, почне спускатися та здійснить м’яку посадку через чотири-шість місяців після запуску. Якщо посадковий модуль пройде успішно, демонстрація технології також коротко дослідить місячну поверхню.

Модель польоту SLIM (Smart Lander for Investigating Moon).  Фотографія була зроблена в будівлі космічного корабля та обтічника (SFA) космічного центру Танегасіма.

Модель польоту Smart Lander для дослідження Місяця можна побачити в космічному центрі Танегасіма.ДЖАКСА

На відміну від інших нещодавніх посадкових місій, спрямованих на південний полюс Місяця, SLIM орієнтується на місце поблизу невеликого місячного ударного кратера під назвою Шіолі, неподалік від Моря Нектару, де він досліджуватиме склад гірських порід, що може допомогти вченим виявити походження місяця. Місце приземлення знаходиться на південь від Моря Спокою, де Аполлон-11 приземлився біля екватора Місяця в 1969 році.

Після Сполучених Штатів, колишнього Радянського Союзу та Китаю Індія стала четвертою країною, яка здійснила контрольовану посадку на Місяць, коли її  місія Chandrayaan-3 прибула 23 серпня поблизу південного полюса Місяця. Раніше місячний посадковий модуль японської компанії Ispace Hakuto-R впав на 3 милі (4,8 кілометра) перед тим, як  врізатися в Місяць  під час спроби приземлення в квітні.

Зонд SLIM має навігаційну технологію на основі зору. Досягнення точних посадок на Місяць є ключовою метою JAXA та інших космічних агентств.

Багаті ресурсами райони, такі як південний полюс Місяця та його  постійно затінені регіони, заповнені водяним льодом , також представляють низку небезпек із кратерами та скелями. Майбутні місії повинні будуть мати можливість приземлятися у вузькій зоні, щоб уникнути цих особливостей.

SLIM також має легку конструкцію, що може бути вигідним, оскільки агентства планують частіші місії та досліджують супутники навколо інших планет, таких як Марс. JAXA стверджує, що якщо SLIM буде успішним, це перетворить місії з «приземлення, де ми можемо, до приземлення, де ми хочемо».Мірошник В’ячеслав

Закінчив Київський національий університет культури і мистецтв. У журналістиці - з 2018 року. Працював спортивним оглядачем та займався публіцистикою. У послужному списку також робота на радіо і в друкованому журналі. Зі Svoboda.ua з 2020-го року.